W 2010 roku o 20% wzrosła liczba akredytyw dokumentowych otwartych przez Kredyt Bank – udzielono ich 1762. Łączna wartość przekroczyła pół miliarda złotych. Szacowany udział Kredyt Banku w rynku akredytyw wzrósł do 10%.
O 20 proc. wzrosła liczba otwieranych przez Kredyt Bank w 2010 roku akredytyw dokumentowych. Według dostępnych danych w tym samym okresie liczba akredytyw otwartych przez wszystkie polskie banki wzrosła o 9 proc.
– Takie dane pokazują, że klienci Kredyt Banku szybko zareagowali na ożywienie gospodarcze. Dla tych klientów uruchomiliśmy platformę Flexims, służącą do elektronicznej obsługi transakcji. Proponujemy im także przejrzysty standard obsługi, którego częścią jest rekompensata wypłacana klientowi, gdyby Bank nie dotrzymał ustalonego poziomu obsługi. Dzięki takim rozwiązaniom nasz udział w rynku akredytyw importowych szacujemy obecnie na około 10%. – powiedział Piotr Dylak, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu.
Akredytywa dokumentowa to pisemne zobowiązanie banku otwierającego akredytywę z polecenia zleceniodawcy (importera lub kupującego) do zapłaty lub zabezpieczenia zapłaty określonej kwoty beneficjentowi akredytywy. Wypłata z akredytywy jest zawsze kontrolowana przez bank i jest uwarunkowana przedstawieniem odpowiednich dokumentów handlowych, ubezpieczeniowych i transportowych, dlatego stanowi ona doskonałe narzędzie ograniczenia ryzyka w transakcjach handlowych.
Przedsiębiorcy mogą ograniczyć ryzyko jakościowe, transportowe i nieterminowości dostaw, mogą również uatrakcyjnić swoją ofertę sprzedaży lub uzyskać bardziej korzystną cenę. Akredytywa, jako zobowiązanie banku do zapłaty, zdecydowanie uwiarygodnia importera w oczach jego dostawców. Akredytywy z odroczeniem płatności dają dodatkowo możliwość uzyskania kredytu kupieckiego od dostawców.
– Oferowanie przez Kredyt Bank produktów takich jak np. linia na akredytywy z opcją finansowania powoduje, że akredytywa importowa staje się nie tylko instrumentem rozliczeniowym, ale może również służyć efektywnemu sfinansowaniu transakcji. Doradcy ds. Finansowania Handlu w Kredyt Banku pomagają firmom wypracować indywidualne rozwiązania dotyczące finansowania i zabezpieczania transakcji.– dodaje Piotr Dylak.
Źródło: Kredyt Bank