Za nami jeden z lepszych miesięcy mijającego roku. Z początkiem grudnia indeksy giełdowe wybiły się z listopadowej konsolidacji, związanej z sytuacją budżetową krajów peryferyjnych UE, wykonując dynamiczny ruch w górę.
Ceny akcji rosły praktycznie przez cały miesiąc. S&P500 zyskał +6,5%, a Euro Stoxx 50 +5,4%. Bardzo dobrze zakończył rok rynek surowcowy – cena ropy przekroczyła 90 USD za baryłkę – co sprzyjało m.in. rynkowi rosyjskiemu. Indeks RTS wzrósł znacznie ponad +10%. Nieźle zachował się również krajowy rynek obligacji, który po 2 spadkowych miesiącach, odnotował ponad 0,5-procentową zwyżkę. Fundusze inwestycyjne skorzystały z ogólnie dobrej koniunktury. Najwięcej powodów do zadowolenia mają posiadacze jednostek funduszy akcyjnych (zyski nierzadko przekraczały 5%). Jednocześnie wszystkie fundusze polskich instrumentów dłużnych osiągnęły w minionym miesiącu dodatnie stopy zwrotu.
W sumie na ponad 500 jednostek i certyfikatów, 80% przyniosło swoim klientom zyski. Najbardziej zyskowne wśród funduszy dostępnych dla indywidualnych inwestorów okazały się w minionym miesiącu produkty hedgingowe oferowane przez Superfund TFI, w kilku przypadkach zyski przekroczyły nawet 20%. Powyżej 10% zarobiły również fundusze z oferty Investors TFI, w tym Investor FIZ, który jednak licząc od początku roku poniósł stratę rzędu -3,9%. Wśród sklasyfikowanych grup do najbardziej zyskownych w grudniu funduszy należały te, które inwestują w akcje na rynkach rozwiniętych: amerykańskim i europejskim, ale tylko licząc w walucie obcej (średnia stopa zwrotu wyniosła odpowiednio +5,6%, +5,1%). Wyrażając zyski w rodzimej walucie, topnieją one do +2,1% i +2,7%, co wynika z umocnienia się naszej waluty. Dolar potaniał o -4,09%, a euro o -1,7%.
W całościowym ujęciu miniony rok okazał się szczególnie dobry dla tych którzy ulokowali swoje oszczędności w papiery udziałowe, choć wypracowane zyski były ponad 2-krotnie niższe niż rok wcześniej. Sprawdziły się prognozy analityków dla rynków finansowych na 2010 rok, które przewidywały możliwość osiągnięcia wysokich zysków z akcji ale jednocześnie dużą zmienność tego rynku. Najbardziej opłacalnymi inwestycjami w minionym roku okazały się akcje średnich firm – od początku roku indeks mWIG40 zyskał +19,6%. Również kursy spółek współtworzących indeks WIG20 wzrosły o kilkanaście procent (+14,9%). Najsłabiej wypadły spółki o najmniejszej kapitalizacji, których indeks zyskał jedynie +10,2%, w porównaniu do +61,9% w 2009 roku. W sumie w całym 2010 roku ze wzrostami mieliśmy do czynienia w 7 miesiącach, szczególnie w marcu, kiedy indeks WIG zyskał blisko +10%. Spadki były natomiast najbardziej dotkliwe w maju i czerwcu (-4,1% i -5,2%).
W minionym roku ze zmiennością mieliśmy również do czynienia na rynku obligacji. Ze spadającymi cenami krajowych papierów dłużnych mieliśmy do czynienia w czterech miesiącach. Łączne zyski w skali roku były jednak przyzwoite. Indeks obligacji skarbowych IROS zyskał bowiem +6,51%, w porównaniu do +4,09% rok wcześniej. Dla porównania indeks rynku pieniężnego zyskał w tym czasie +3,47%.
Wśród oszczędzających w funduszach inwestycyjnych najwięcej powodów do zadowolenia mieli posiadacze jednostek uczestnictwa i certyfikatów funduszy polskich akcji. Od początku roku średnia stopa zwrotu w grupie funduszy uniwersalnych wyniosła +19%, a w grupie funduszy akcji małych i średnich spółek +18,8%. Co trzeci fundusz dał zarobić swoim klientom ponad 20%, w tym najwięcej Allianz Akcji Plus (Allianz FIO), którego jednostka zyskała na wartości +37,8%. Jest to jednocześnie jeden z najlepszych wyników osiągniętych przez fundusze w minionym roku. Wśród funduszy ogólnie dostępnych wyprzedził go jedynie Investor Gold FIZ (+63,8%). Pierwszą trójkę zamyka Aviva Investors Nowych Spółek (Aviva Investors FIO) z wynikiem +37,7%, który jednocześnie był najlepszy w kategorii funduszy akcji małych i średnich spółek. W minionym roku kilkunastoprocentowe zyski wypracowały również fundusze akcji Nowej Europy (+16,6%), globalnych rynków rozwiniętych (+15,4%), rynków wschodzących (+14,2%), azjatyckich (+12,4%) i amerykańskich, ale tylko wycenianych w PLN (+12%), dzięki umocnieniu się dolara wobec złotówki.
W segmencie funduszy mieszanych najlepiej poradziły sobie aktywnej alokacji i to zarówno inwestujące na rynku polskim, jak i zagranicznych (+11,9%). Jednocześnie fundusze zrównoważone zarobiły średnio +11,4%, a stabilnego wzrostu +9,3%. Najlepszy fundusz w całym segmencie – UniTotal Trend (UniFundusze SFIO) – zarobił w minionym roku +29,7%. Ponad 20% zyskał również fundusz Noble Stabilnego Wzrostu Plus (Noble Funds FIO). Rok 2010 był udany dla funduszy polskich obligacji, które średnio zyskały +6,1%, podczas gdy średnia stopa zwrotu funduszy pieniężnych wyniosła +4,7%. Dwóm funduszom dłużnym udało się nawet pobić barierę 10%: SKOK Obligacji (SKOK PARASOL FIO) i Skarbiec – Depozytowy DPW (Skarbiec FIO). Niestety jeden fundusz – Allianz Obligacji (Allianz FIO) – przyniósł swoim uczestnikom straty sięgające -1,6%.
Wracając do grudniowych wyników, tu również najwięcej powodów do zadowolenia mogą mieć posiadacze funduszy lokujących aktywa głównie w akcje polskich spółek. Warszawskie indeksy zakończyły bowiem ostatni miesiąc roku kilkuprocentowymi zyskami. Najlepiej radziły sobie spółki o największej kapitalizacji, opisujący je indeks zyskał +5,1%. Tylko nieco słabiej radziły sobie spółki o średniej kapitalizacji, indeks mWIG40 wzrósł o +4,1%. Również dla spółek najmniejszych był to udany miesiąc. Dla obrazującego koniunkturę w tym segmencie indeksu sWIG80 był to najlepszy miesiąc od blisko pół roku (+4,2%). Indeks szerokiego rynku WIG zakończył grudzień ze stopą zwrotu na poziomie +4,7%. Nie dziwi więc fakt, iż to fundusze uniwersalne (czyli właśnie szerokiego rynku) poradziły sobie w grudniu nieco lepiej od funduszy akcji małych i średnich spółek. Choć rozbieżności pomiędzy wynikami były spore, ważne jest iż żaden fundusz nie poniósł straty.
Wśród funduszy uniwersalnych, które średnio zyskały +4,2%, aż 15 rozwiązań (czyli blisko połowa) wypracowało zysk przewyższający grudniowy wynik indeksu WIG. Wśród nich znalazły się fundusze z Aviva Investors Poland TFI, w tym Aviva Investors Nowych Spółek (Aviva Investors FIO) zyskujący +7,5%, a także Legg Mason Akcji Skoncentrowany FIZ i Noble Akcji (Noble Funds FIO). Wśród funduszy ogólnie dostępnych najsłabiej wypadł Allianz Akcji (Allianz FIO) z wynikiem +1,1%. Fundusze akcji małych i średnich spółek wypadły nieco gorzej (średnia +3,4%). Największe zyski wypracował zarządzający funduszem Aviva Investors Małych Spółek (Aviva Investors FIO) +7,2%.
W segmencie funduszy mieszanych, najlepiej w grudniu wypadły fundusze zagraniczne aktywnej alokacji (średni wynik to +3,3%), gdzie najwyższą stopę zwrotu wypracował Investor CEE FIZ +6,4%. Wśród funduszy lokujących aktywa na naszym rynku, w grudniu lepiej sobie poradziły klasyczne rozwiązania o zrównoważonej strategii (+2,8%). Średni wynik funduszy lokujących aktywnie był o -0,7 pkt proc. słabszy, tylko nieznacznie lepszy od funduszy stabilnego wzrostu (+1,9%). Zarządzający jedym funduszem poniósł nawet stratę (Allianz Aktywnej Alokacji (Allianz FIO) -0,6%). W segmencie funduszy mieszanych krajowych i jednocześnie ogólnie dostępnych, najwyższą stopę zwrotu wypracował ponownie fundusz zarządzany przez Avivę Investors Poland TFI – Aviva Investors Zrównoważony (Aviva Investors FIO) +3,8%.
Po dwóch słabych miesiącach, dobre wyniki wypracowały fundusze polskich papierów dłużnych. Indeks obligacji skarbowych IROS po dwóch spadkowych miesiącach w grudniu zyskał +0,55%. Lepiej zachowały się fundusze uniwersalne (+0,9%) od funduszy papierów skarbowych (+0,6%). Zarządzający funduszami Amplico Obligacji (Krajowy FIO) i Amplico Obligacji Plus (Światowy SFIO) wypracowali zyski sięgające nawet blisko +3%, kolejne cztery zarobiły ponad 1%. Wśród pozostałych najsłabiej miesiąc zakończyły Arka Prestiż Obligacji (Arka Prestiż SFIO), Allianz Obligacji (Allianz FIO) i PKO Obligacji – FIO z wynikiem +0,3%.
Grudzień nie należał do udanych miesięcy dla inwestorów posiadających oszczędności ulokowane w funduszach zagranicznych papierów dłużnych. Jednostki funduszy obligacji dolarowych wyceniane w złotówce traciły średnio -4,5%, funduszy inwestujących w obligacje o różnych walutach -3,2%, natomiast dłużnych eurowych -2,7%.
Źródło: Analizy Online