Na dorocznej międzynarodowej konferencji Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) odbywającej się w tym roku w amerykańskim Denver, Rafał Matusiak, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, został wybrany do Rady Dyrektorów tej wiodącej międzynarodowej organizacji i agencji rozwoju unii kredytowych na całym świecie.
Wybór Rafała Matusiaka jest wyrazem uznania i docenienia roli jaką polskie Kasy Kredytowe pełnią nie tylko w tej części Europy ale i na całym świecie.
Przykład polskich SKOK-ów stawiany jest za wzór organizacji spółdzielczo-finansowej na wszystkich kontynentach, co ma szczególny wymiar w trudnych czasach dla wielu gospodarek świata.
WOCCU jest instytucją zrzeszającą 57 tysięcy unii kredytowych (ich odpowiednikami w Polsce są SKOK-i) ze 105 krajów. Do instytucji tych należy przeszło 217 milionów ludzi ze wszystkich zakątków globu. Od 2013 roku, w dwuletniej kadencji na czele WOCCU stał Polak, senator Grzegorz Bierecki, twórca polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Powierzenie mu tej funkcji było wyrazem uznania dla bezprecedensowego sukcesu, jaki odniosły w ciągu ostatnich dwóch dekad SKOK-i.
Tegoroczna konferencja WOCCU odbywa się w Denver. Uczestniczy w niej ponad 3 tys. liderów spółdzielczości finansowej z całego świata. Menadżerowie, eksperci i naukowcy rozmawiają m.in. o ścieżkach rozwoju dla unii kredytowych, relacjach instytucji finansowych z organami państwa, doskonaleniu prawodawstwa czy nowych rozwiązaniach biznesowych. Robocze spotkania rozpoczęły się w ubiegłą środę, a sobota była dniem oficjalnego otwarcia obrad. Konferencja potrwa do 15 lipca br.
Rokrocznie inny kraj jest gospodarzem Międzynarodowej Konferencji WOCCU. Zjazdy przedstawicieli unii kredytowych odbywały się m.in. w: Rzymie (2005), Dublinie (2006), Calgary (2007), Hongkongu (2008), Barcelonie (2009), Las Vegas (2010) Glasgow (2011) a także w Gdańsku, w 2012 r.
Unie kredytowe funkcjonujące w naszym kraju pod nazwą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych są instytucjami samopomocy finansowej, stawiającymi sobie za cel działanie dla dobra i poprawy sytuacji materialnej, warunków i szans życiowych swoich członków i ich rodzin. Tak jak w innych krajach świata, spółdzielcze kasy świadczą usługi finansowe, oszczędnościowe, kredytowe i ubezpieczeniowe – na rzecz swoich członków – osób zazwyczaj niezamożnych, których możliwość korzystania z oferty komercyjnych instytucji finansowych, z uwagi na osiągane przez nich niskie dochody, jest często ograniczona bądź niemożliwa.