Ascendis FIZ Inmedica daje inwestorom indywidualnym możliwość inwestowania w dynamicznie rosnący sektor prywatnej opieki zdrowotnej. Jest to pierwszy na polskim rynku fundusz, do realizacji którego zostali zaproszeni eksperci z ogromnym doświadczeniem w sektorze medycznym. Produkt powstał we współpracy domu maklerskiego Secus Asset Management i Infralinx Capital.
W Polsce rynek prywatnych usług medycznych rozwija się najdynamiczniej w regionie. W 2009 roku osiągnął wartość 28 mld zł i był tym samym 7% większy w porównaniu do roku poprzedniego. W 2009 roku już prawie połowa gospodarstw domowych w Polsce korzystała z prywatnych usług zdrowotnych. W kolejnych latach dynamika rynku powinna wzrosnąć, osiągając wartość 13% w ujęciu rocznym w 2012 r.
Szybko rosnący rynek wraz ze zmianami systemowymi, które zamierza wprowadzić polski rząd, stworzy nowe korzystne warunki rozwoju przed prywatnymi podmiotami świadczącymi usługi medyczne. Podmioty, które będą chciały się szybko rozwijać staną przed koniecznością zdobycia środków finansowych, które umożliwiać będą: dalszy szybki rozwój organiczny, procesy konsolidacyjne lub finansowanie wykupów managerskich. Uruchamiany przez nas projekt ma za zadanie wpisać się w potrzeby rynku – mówi Grzegorz Pędras, Prezes Zarządu Secus Asset Management.
Charakterystyka Funduszu
Fundusz skierowany jest do inwestorów, którzy zamierzają zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny poprzez ekspozycję na podmioty działające na rynku prywatnej opieki zdrowotnej, oczekują zysków na poziomie wyższym niż oprocentowanie lokat bankowych i jednocześnie nie wymagają wysokiej płynności swojej inwestycji.
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości lokat Funduszu w horyzoncie 8 lat, z możliwością wydłużenia do 10 lat, wygenerowanie zysków na poziomie wyższym niż oprocentowanie dostępnych obecnie lokat bankowych. Osiągnięcie celu inwestycyjnego nastąpi w chwili likwidacji Funduszu i zwrotu środków finansowych jego uczestnikom.
Strategia inwestycyjna
Fundusz inwestuje w spółki medyczne o zróżnicowanym profilu świadczonych usług, prowadzące szpitale i placówki opieki zdrowotnej. Preferowane są spółki posiadające większą liczbę placówek opieki zdrowotnej oraz większą zdolność do szybkiej konsolidacji z innymi podmiotami rynku opieki zdrowotnej. W zakresie zainteresowania Funduszu są spółki z potencjałem uzyskania efektów synergii w przypadku konsolidacji oraz charakteryzujące się wysokim potencjałem rozwoju.
Portfelem funduszu zarządza Secus Asset Management. Na potrzeby projektu powołany został Komitet Inwestycyjny Funduszu, którego zadaniem jest nadzorowanie, opiniowanie i doradzanie w zakresie działalności inwestycyjnej Funduszu. W jego skład oprócz przedstawicieli rynku kapitałowego weszli eksperci z ogromnym doświadczeniem w sektorze medycznym, m.in. lekarze z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim, co zapewnia połączenie unikalnej wiedzy w zakresie funkcjonowania rynku kapitałowego oraz rynku ochrony zdrowia.
Sytuacja rynkowa
Polski system ochrony zdrowia ma charakter ubezpieczeniowo – budżetowy i finansowany jest głównie ze składek zdrowotnych obywateli. Środki te gromadzone są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który zawiera ze świadczeniodawcami umowy na udzielenie usług zdrowotnych. Pozostałymi źródłami są: budżet państwa, wydatki jednostek samorządu terytorialnego oraz prywatne wydatki społeczeństwa na opiekę zdrowotną. Od kilku lat systematycznie rośnie udział usług medycznych finansowanych ze środków prywatnych.
W 2008 roku w Polsce zarówno publiczne jak i prywatne wydatki na opiekę zdrowotną stanowiły mniejszy procent PKB niż w krajach Europy Zachodniej, co również wskazuje na potencjał rozwoju tego rynku w naszym kraju.
Polski system opieki zdrowotnej na tle Europy
Wydatki na zdrowie jako procent PKB w 2008 roku (proc.)
Źródło: Opracowanie Secus AM na podstawie danych Komisji Europejskiej.
Źródło: Secus Asset Management SA