Kupno nowego mieszkania to nie tylko inwestycja na długie lata ale też spełnienie marzeń i wielka radość. Na odbiór własnego M trzeba się jednak przygotować, by długo oczekiwany dzień nie zamienił się w koszmar.
Kupno mieszkania to długi proces. Oprócz decyzji gdzie zamieszkać potencjalnych nabywców czeka jeszcze żmudne załatwianie kredytu i oczekiwanie na ukończenie inwestycji. Wydawać by się mogło, że odbiór własnego M to tylko formalność, a od upragnionego mieszkania dzieli nas tylko jeden podpis, tymczasem nie zawsze tak jest.
Przygotuj się
Umawiając się z deweloperem na odbiór mieszkania ważną sprawą jest wybór godziny. Przy dziennym świetle łatwiej będzie nam zauważyć ewentualne usterki i niedociągnięcia. Zarezerwujmy też sobie więcej czasu. W pośpiech możemy przeoczyć wiele wad. Nie dajmy się też poganiać przedstawicielowi dewelopera i sprawdzajmy wszystko dokładnie. Nawet najbardziej wyostrzone oko nie jest jednak w stanie dostrzec wszystkiego.
Najlepiej jeśli przy odbiorze mieszkania skorzystamy z usług wykwalifikowanego inspektora nadzoru budowlanego. Koszty takie nie są duże 200-500 zł, a jego pomoc może okazać się nieoceniona. – Idąc na odbiór koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, które otrzymaliśmy od dewelopera, w tym umowę, projekt mieszkania oraz schemat instalacji. Deweloper powinien być przygotowany, ale klient również. Zapomnienie jednego z wyżej wymienionych dokumentów może spowodować, że odbiór naszego M znacznie się wydłuży – tłumaczy Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych Kalbud Deweloper.
Sprawdź wszystko
Pierwszą rzeczą którą powinniśmy sprawdzić to metraż mieszkania. Zdarza się bowiem, że jest on mniejszy niż na planie. – Prawo nie określa jednoznacznie jak deweloperzy powinni mierzyć mieszkania. Niektóre firmy wykorzystują tą nieścisłość i zmniejszają powierzchnię oddawanych mieszkań nawet o 2-3 metry. Konieczne jest aby rozliczać się z deweloperem według powierzchni, która jest w ostatecznym akcie notarialnym. Szczególnie mieszkania na poddaszu wymagają starannej uwagi. Przy obliczaniu metrażu w lokalu posiadającym skosy dochodzi bowiem bardzo często do nieprawidłowości – mówi Magdalena Górzna-Jaromin, specjalista ds. marketingu PBG Dom.
Kolejne ważne rzeczy które powinniśmy sprawdzić to posadzki i ściany. Ich powierzchnie powinny być równe, bez zacieków, pęknięć lub widocznych pęcherzyków powietrza. Okna oraz drzwi wewnętrzne i zewnętrzne również nie powinny ujść naszej uwadze. Sprawdźmy czy ich liczba i położenie są zgodne z planem oraz czy prawidłowo się otwierają. Jeśli zakupiliśmy mieszkanie razem z garażem lub miejscem postojowym również powinniśmy je dokładnie obejrzeć. Najlepiej sprawdzić czy zlokalizowane są zgodnie z planem, czy drzwi garażowe wykonane są z odpowiedniego materiału oraz czy otwierają się prawidłowo.
Wady do poprawki
Po dokładnym obejrzeniu mieszkania podpisujemy z deweloperem protokół zdawczo-odbiorczy. Koniecznie powinniśmy wpisać do niego wszystkie wady i usterki, które zauważyliśmy. – Osoby podpisujące protokół powinny mieć świadomość, że to deweloper jest stroną umowy i jako generalny wykonawca odpowiada za całość inwestycji. Niedopuszczalną praktyką jest usprawiedliwianie wad i niedociągnięć zaniedbaniem obowiązków przez podwykonawcę – tłumaczy M. Górzna-Jaromin.
Jeśli w naszym nowym mieszkaniu dostrzeżemy wady, deweloper powinien zobowiązać się do ich naprawy i określenia czasu w jakim to zrobi. Prawo jest w tym wypadku po stronie kupującego, więc nawet jeśli podpiszemy protokół, nie oznacza to, że w późniejszym etapie nie możemy zgłaszać usterek. Zgodnie z art. 556 par. 1 Kodeksu Cywilnego rękojmi można się domagać np. gdy mieszkania ma wadę zmniejszającą jego wartość lub użyteczność, rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Odbiór mieszkania jest bardzo ważny, dlatego powinniśmy się do niego dobrze przygotować. Koniecznie trzeba zarezerwować sobie więcej czasu, zabrać ze sobą potrzebne dokumenty oraz poznać przysługujące nam prawa.
Źródło: ARW IMAGE Public Relations