Ministerstwo Rozwoju Regionalnego 13 lipca br. przyjęło nową strategię. Regiony, miasta i obszary wiejskie powalczą w ciągu najbliższych dziesięciu lat o lepsze jutro.
Wszystkie podejmowane do roku 2020 działania mają być podejmowane w ramach trzech haseł, zapisanych na kartach „Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary wiejskie„.
Pierwsze z haseł-kluczy to konkurencyjność, rozumiana jako wspieranie i umacnianie silnych stron miast i regionów. Uwaga Minsterstwa skupiać się w tym znaczeniu ma na dodatkowym inwestowaniu w obszary i tak nieźle już dziś prosperujące, przy jednoczesnej próbie rozszerzenia pozytywnych tendencji na obszary położone dookoła. Głównym obiektem zainteresowania stanie się Warszawa jako stolica kraju, a także pozostałe ośrodki wojewódzkie, które swoim rozwojem mają szansę i powinny „zarażać” przyległe obszary.
Jak spowodować, żeby dobra passa lepiej rozwiniętych miast rozlała się w głąb regionów? MRR proponuje m.in. poprawę sieci komunikacyjnej pomiędzy miastami, wspieranie tzw. miast subregionalnych, od dawna będących łącznikami pomiędzy kilkoma regionami oraz inwestowanie w specjalizacje terytorialne.
Drugie hasło – spójność, czyli pomoc słabszym obszarom jako szansa na dogonienie swoich konkurentów. Podniesienie konkurencyjności na słabszych terenach będzie możliwe dzięki inwestycjom w ludzi, stąd pomysły na rozwój oferty edukacyjnej i szkoleniowej, usług medycznych, usług komunalnych powiązanych z ochroną środowiska i usług kulturalnych. Jednak nawet mając wymienione usługi na zadowalającym poziomie, trudno o rozwój tam, gdzie podupada infrastruktura, stąd konieczność dalszej realizacji projektów rewitalizacji najbardziej zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich.
Wreszcie hasło trzecie – sprawność, rozumiana jako odpowiednia obudowa instytucjonalno-prawna umożlwiająca realizację dwóch pierwszych założeń. W tym celu Ministerstwo zamierza uefektywnić system finansowego wsparcia dla regionów, precyzyjnie kierując finansowe wsparcie. Ponieważ nieoceniona na dłuższą metę okaże się współpraca różnych aktorów zaangażowanych w rozwój swojego terytorium, istnieje konieczność tworzenia zachęt do bliskiej i skoordynowanej współpracy na rzecz rozwoju.
Ministerstwo sperecyzowało w Strategii również najważniejsze wyzwania, jakie stoją przez polskimi regionami w ciągu najbliższych dziesięciu lat:
1. Lepsze wykorzystanie potencjałów najważniejszych obszarów miejskich do kreowania wzrostu i zatrudnienia oraz stymulowania rozwoju pozostałych obszarów.
2. Zapewnienie spójności wewnętrznej kraju. Niedopuszczenie do nadmiernych zróżnicowań przestrzennych.
3. Zwiększenie potencjału do tworzenia, dyfuzji i absorpcji innowacji.
4. Przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym oraz pełniejsze wykorzystanie zasobów pracy.
5. Poprawa jakości zasobów pracy.
6. Odpowiedź na zmiany klimatyczne i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
7. Ochrona i racjonalne wykorzystanie zasobów przyrodniczych.
8. Wykorzystanie potencjału kulturowego i turystycznego dla rozwoju regionalnego.
9. Wspieranie rozwoju kapitału społecznego.
10. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury transportowej i teleinformatycznej do wspierania konkurencyjności i zapewniającej spójność terytorialną kraju.
11. Podwyższenie zdolności instytucjonalnej do zarządzania rozwojem na poziomie krajowym i regionalnym
Źródło: Bankier.pl