Jesienią ubiegłego roku pisałem, że firma Garmin prowadzi rozmowy z bankami na temat wdrożenia płatności Garmin Pay. Pierwszym bankiem, który wprowadza rozwiązanie do oferty jest Bank Zachodni WBK.
Klienci Banku Zachodniego WBK, którzy posiadają smartwatche firmy Garmin z funkcją Garmin Pay mogą od dziś dokonywać za ich pomocą płatności zbliżeniowych. Model obsługujące ten system płatności to vivoactive 3 (a w przyszłości Foreruner 645). Niezbędna jest też wydana przez bank karta Mastercard, którą trzeba będzie powiązać z zegarkiem.
Żeby aktywować płatności w zegarku należy w pierwszej kolejności pobrać na swój telefon aplikację Garmin Connect Mobile (dostępna na Androida i iOS). Następnie należy połączyć zegarek z apką i dodać kartę płatniczą BZ WBK Mastercard do aplikacji Garmin Connect Mobile.
Płatności można dokonywać tam, gdzie akceptowane są transakcje zbliżeniowe. W zegarku Garmin należy wybrać portfel, podać 4-cyfrowe hasło (utworzone podczas dodawania karty w aplikacji), a następnie przyłożyć zegarek do czytnika kart (w ciągu 60 sekund od wpisania hasła). Warto dodać, że przez 24 godziny użytkownik zegarka może nim płacić bez ponownego wpisywania hasła. Jeśli jednak w tym czasie ściągniemy zegarek z ręki lub wyłączy się funkcja monitorowania tętna, to ze względów bezpieczeństwa przy następnej płatności zostaniemy poproszeni o ponowne wpisanie hasła cyfrowego portfela. Monitorowanie tętna to jeden z elementów zabezpieczeń behawioralnych. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Przy zapisywaniu danych karty płatniczej w zegarku wykorzystywana jest tokenizacja. Dzięki niej oryginalny numer karty zostaje zastąpiony cyfrowym zamiennikiem, tzw. tokenem. W efekcie dane karty nie są nikomu przekazywane. Natomiast token jest powiązany tylko z jednym urządzeniem, np. inteligentnym zegarkiem, a zapłacenie przy jego użyciu innym sprzętem jest niemożliwe. W razie utraty (np. zgubienia) urządzenia wystarczy zablokować token przypisany do tego sprzętu i nie ma konieczności zastrzegania oryginalnej karty, którą można nadal płacić, nawet po zablokowaniu konkretnego tokenu.
Garmin Pay to kolejny sposób dokonywania płatności, który udostępnia Bank Zachodni WBK. Przy okazji bank podał najnowsze statystyki dotyczące bankowości mobilnej – ma prawie 1,1 mln klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej (750 tys. to użytkownicy aplikacji BZWBK24 mobile), wśród których co piąty (200 tys.) korzysta z płatności mobilnych takich jak BLIK, HCE, Google Pay. Na koniec lutego 2018 roku łączna liczba wydanych kart mobilnych w rozwiązaniach HCE i Google Pay przekroczyła 150 tys.
Z badania Mastercard wynika, że co czwarty Polak chce w przyszłości płacić zbliżeniowo urządzeniem ubieralnym, jak inteligentny zegarek czy opaska fitness. Na rosnącą popularność takiego rozwiązania wskazują również najnowsze dane International Data Corporation (IDC). Zgodnie z nimi, w 2017 roku na świecie zostało kupionych ponad 115 mln smartwatchów, co stanowi wzrost o ponad 10 proc. rok do roku.
Garmin nie jest jedynym producentem smartwatchy dla sportowców, który wdrożył płatności zbliżeniowe. Jego konkurent, firma Fitbit ma swój system płatności Fitbit Pay. Rozwiązanie to działa na modelu Ionic, ale na razie nie jest dostępne w Polsce.
Natomiast sam pomysł wykorzystania zegarków do płatności nie jest nowy. Lata temu Bank Zachodni WBK wydawał zegarki, w których należało umieścić kartę SIM NFC. Były to proste modele, nie przypominające dzisiejszych smartwatchy. Ostatecznie zostały wycofane ze sprzedaży po tym, jak KNF wprowadziła ograniczenia dotyczące kart przedpłaconych. W tamtych zegarkach trzeba było umieścić odrębną kartę pre-paid, a nie stokenizowany duplikat zwykłego plastiku.