Santander Bank Polska poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Obejmą one nie więcej niż 2000 osób, co stanowi 18,52 proc. załogi.
Zwolnienia grupowe w Santanderze będą prowadzone do końca 2022 roku. Proces ten obejmie zarówno pracowników w centrali jak i w sieci dystrybucji. Zwolnienia zostały rozłożone na ponad dwa lata z uwagi na nadzwyczajne warunki rynkowe związane z pandemią.
„Zarząd Banku w dniu 29 października 2020 r. powiadomi organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia oraz zwróci się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji. Ponadto, Zarząd Banku powiadomi urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w Banku” – napisał Santander w komunikacie.
Na koniec III kwartału 2020 r. Santander Bank Polska zatrudniał 10,5 tys. pracowników. Kolejne 2 tys. pracowało w Santander Consumer Banku.
Komentarz Santander Banku Polska:
Zgodnie z podanym dzisiaj raportem bieżącym, Santander Bank Polska rozpoczyna konsultacje ze Związkami Związkowymi dotyczące zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych. Z uwagi na nadzwyczajne warunki rynkowe związane z pandemią, proces ten został rozłożony na ponad dwa lata i potrwa do końca 2022 r. Obejmie nie więcej niż dwa tysiące osób, zarówno w centrali, jak i w sieci dystrybucji.
Decyzja Banku wynika z dynamicznej sytuacji rynkowej oraz wielu zewnętrznych czynników, które mają znaczący wpływ na dotychczasowy model biznesowy, strategię działania i zdolność konkurowania. Aby sprostać nowym wyzwaniom, jakie stawia przed całym sektorem postępująca digitalizacja, rosnąca tendencja wykorzystywania kanałów cyfrowych, a także zwiększające się obciążenia fiskalne i regulacyjne – bank zdecydował o dalszej transformacji modelu operacyjnego i dostosowaniu struktury zatrudnienia. SBP chce się mocniej koncentrować na uproszczeniu procesów i funkcji, dzięki czemu szybciej osiągnie optymalną efektywność i sprawność organizacyjną. Pozwoli to w jeszcze większym stopniu, przy wykorzystaniu nowych technologii, oferować klientom nowoczesne produkty i usługi.
Bank obecnie rozpoczyna negocjacje ze Związkami Zawodowymi na temat zakresu, warunków, skali i kryteriów doboru przyjętych w procesie zwolnień grupowych. Powinny one potrwać nie dłużej niż 20 dni i, zgodnie z prawem, w trakcie trwania są objęte klauzulą poufności.
Bank, jako odpowiedzialny pracodawca zdecydował o uruchomieniu transparentnego procesu zwolnień grupowych wraz z zapewnieniem pakietu osłonowego dla odchodzących pracowników. Istotne jest przygotowanie odpowiednich warunków dla wszystkich, którzy zostaną objęci procesem oraz zaoferowanie im wsparcia w ponownym wejściu na rynek pracy. Bank dołoży wszelkich starań, aby wspólnie z przedstawicielami Związków Zawodowych wypracować optymalny pakiet osłonowy, a także by wdrożyć program outplacementowy.