Od 25 marca obywatele Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote w 52 oddziałach PKO Banku Polskiego, w planach jest uruchomienie usługi w kolejnych 48 placówkach. Wymienić można do 10 tysięcy hrywien na jedną osobę, która ukończyła 18 lat. Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny.
Mechanizm wymiany hrywien to efekt współpracy Narodowego Banku Polskiego i Narodowego Banku Ukrainy, a PKO Bank Polski zajmie się operacyjnie realizacją skupu hrywien, które następnie zostaną odkupione przez NBP. To kolejne ważne przedsięwzięcie, w jakie w ostatnim czasie zaangażował się PKO Bank Polski, które ma na celu rozszerzenie dotychczasowych udogodnień dla obywateli Ukrainy.
PKO Bank Polski wraz z NBP i NBU wspiera Ukraińców, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed rosyjską inwazją. Odpowiadając na ogromną potrzebę wymiany przywiezionych przez uchodźców hrywien, bank uruchamia wymianę ukraińskiej waluty na złote. Od piątku 25 marca każdy pełnoletni obywatel Ukrainy, legitymujący się odpowiednim dokumentem tożsamości, może wymienić do 10 tys. hrywien w wybranych oddziałach PKO Banku Polskiego. Wymiana dotyczy wyłącznie banknotów o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien. W pierwszym etapie jest to możliwe w 52 oddziałach banku, w drugim etapie będzie taka możliwość w kolejnych 48 oddziałach (szczegółowa lista oddziałów dostępna jest poniżej oraz tutaj ).
– Wymiana hrywien przywiezionych w gotówce przez uchodźców uciekających z Ukrainy stała się pilnym do rozwiązania problemem. We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim nasz bank oferuje rozwiązanie, które pomoże uchodźcom i ułatwi im pobyt w Polsce. To kolejny, bardzo ważny element wsparcia dla Ukraińców, taki, którego dotychczas na rynku brakowało. Oddziały PKO Banku Polskiego będą tym miejscem, gdzie obywatele Ukrainy będą mogli w łatwy sposób wymienić ukraińską walutę. Uruchomienie programu wymiany walutowej to dla nich konkretna pomoc w tym trudnym czasie – podkreśla Iwona Duda, Prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
– Wielu przedstawicieli dzielnego Narodu Ukraińskiego uciekając przed zbrodniczą agresją wojenną trafiło do Polski. Często, mają oni ze sobą tylko hrywny (zabrane w pośpiechu), których do tej pory nie mogli wymienić na złotego. Od pierwszego dnia wojny pracowaliśmy w NBP, razem z naszymi przyjaciółmi z Narodowego Banku Ukrainy, nad rozwiązaniem tego problemu. Ważne, aby bohaterscy obrońcy Ukrainy wiedzieli, że dbamy o ich rodziny. Bardzo się cieszę z uregulowania tej ważnej dla uchodźców kwestii – powiedział prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Limit wymiany na osobę wynosi 10 tysięcy hrywien, a przyjmowane będą banknoty o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Osoba wymieniająca walutę musi wylegitymować się ukraińskim dowodem osobistym wydanym po 2016 roku, w wersji plastikowej – paszportem wewnętrznym albo ukraińskim paszportem zagranicznym. Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien. Wymiany mogą dokonać osobiście tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Bank nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu. Przeliczenie następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO Banku Polskiego. Wszystkie hrywny skupione przez PKO Bank Polski, zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu skupu odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy. Zarówno PKO Bank Polski jak i Narodowy Bank Polski stosują ten sam kurs, co oznacza, że żaden z wymienionych banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote. W celu ułatwienia obsługi dużej liczby osób, w krótkim czasie kurs hrywny ustalany jest w zaokrągleniu do pełnych groszy.
W każdym z oddziałów wydzielone są specjalne, dodatkowe stanowiska, których obsada zajmuje się wyłącznie wymianą hrywien, co ma pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów.
Pieniądze można otrzymać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto. Dla osób przybywających z Ukrainy proponujemy PKO Konto bez Granic, które dla nowych klientów jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia. Aby założyć takie konto wystarczy wizyta w oddziale z jednym z ważnych dokumentów tożsamości: ukraińskim paszportem zagranicznym, dowodem osobistym (paszportem wewnętrznym) wydanym po 2016 r., tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca albo dowodem osobistym kraju Unii Europejskiej. Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani numer telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.
Źródło: PKO BP