Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego są kompleksowym programem edukacji finansowej w Polsce, który ma już prawie 90 lat. Uczestniczą w nim uczniowie w wieku od 5 do 13 lat, a umowę o prowadzenie SKO w PKO Banku Polskim podpisało aż 4,5 tys. szkół podstawowych. SKO w obecnej formie jest cyfrowe, nowoczesne i obejmuje wszystkie ważne dla dzieci i młodzieży tematy: finanse, oszczędzanie, ekologię, zdrowy tryb życia, pierwszą pomoc i cyberbezpieczeństwo.
Pytania z tych obszarów znajdują się w trzecim Teście wiedzy SKO, do którego może przystąpić każdy – zarówno dziecko, jak i osoba dorosła. Zakres pytań dostosowany jest odpowiednio do wieku i wystarczy 7 poprawnych odpowiedzi (na 10), aby pozytywnie zakończyć test i zostać Mistrzem wiedzy SKO. W strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-2025 „Przygotowani do wyzwań. Nastawieni na przyszłość” młody klient i jego ekonomiczna edukacja są jednym z kluczowych elementów.
– Edukacja finansowa od najmłodszych lat i umiejętne zarządzanie minibudżetem zaprocentują świadomym i skutecznym zarządzaniem finansami w dorosłości. W PKO Banku Polskim koncentrujemy się również na naszych najmłodszych klientach i dajemy im wszystkie niezbędne narzędzia, aby umieli dobrze gospodarować swoimi finansami. W swojej ofercie mamy nie tylko dopasowane produkty pod szyldem PKO Junior: konto dla dziecka, kartę płatniczą, konto oszczędnościowe i aplikację, ubezpieczenie w razie nagłych wypadków. W ramach programu SKO dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele mają stały dostęp do materiałów i inicjatyw edukacyjnych, poradników, publikacji, konkursów platformy społecznościowej Szkolneblogi.pl oraz spotkań z pracownikami banku. Właśnie startuje III już Test wiedzy SKO, do którego zachęcamy, ponieważ jest to doskonała okazja do sprawdzenia się w tematach, które są bliskie każdemu z nas, czyli finansów, cyberbezpieczeństwa, zdrowego stylu życia, a nawet pierwszej pomocy – podkreśla Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.
Test wiedzy SKO jest jednym z elementów programu SKO, w ramach którego uczniowie mogą: odkładać pieniądze na oprocentowanych elektronicznych kontach bankowych, korzystać z serwisu internetowego sko.pkobp.pl, zdobywać wiedzę i poszerzać swoje umiejętności w wielu obszarach życia, komunikować się poprzez platformę społecznościową SzkolneBlogi.pl. Natomiast nauczyciele–opiekunowie SKO otrzymują narzędzia m.in. do zorganizowania zajęć edukacyjnych poświęconych bankowości, finansom czy przedsiębiorczości, które prowadzą pracownicy PKO Banku Polskiego (stacjonarnie w szkole lub online), poznania działalności banku od wewnątrz poprzez organizację wizyt edukacyjnych dla uczniów i opiekunów w wybranych oddziałach.
Dwie poprzednie edycje Testu wiedzy SKO cieszyły się dużym zainteresowaniem – łącznie rozwiązano ponad 120 tys. testów. Wystarczy 7 poprawnych odpowiedzi, aby zdać test i zostać Mistrzem wiedzy SKO. Pytania zostały opracowane przez ekonomistę oraz psychologa dziecięcego i są odpowiednio dobrane do wieku. Test wiedzy SKO jest częścią sztandarowego „Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli”, w którym co roku nagrody finansowe od banku otrzymuje kilkaset szkół i kilkuset nauczycieli-Opiekunów SKO. Testy uczniów z danej szkoły (zakończone pozytywnym wynikiem) będą brane pod uwagę w konkursie i dzięki nim placówka może zdobyć aż 20 proc. wszystkich punktów. Szkoły na rozwiązanie testu w ramach rywalizacji mają czas do 30 kwietnia 2023 r. Test dla wszystkich chętnych dostępny jest na stronie: https://www.pkobp.pl/test-sko/
Więcej informacji na temat kompleksowej oferty dla rodziców dzieci w wieku 0-13 lat (SKO oraz PKO Junior) znajduje się na stronie https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/dla-dzieci/ .
Źródło: PKO BP