Wyniki funduszy hedgingowych pokazują, że inwestycje alternatywne dobrze sprawdzają się w różnych sytuacjach rynkowych.
Lepiej niż tradycyjne giełdy
Pomimo spektakularnych wzrostów na giełdach, wiele indeksów giełdowych było na koniec września dalej na minusie w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
Na przykład, wartość jednego z głównych indeksów amerykańskiej giełdy S&P500 była na koniec września tego roku niższa o 6,9 proc. niż rok wcześniej. Z kolei indeks mierzący stopy zwrotu na rynkach akcji na całym świecie, uwzględniający dane z 23 najważniejszych rynków – MSCI World Equity Index ma jeszcze stratę 4,7 proc. Tylko londyński FTSE100 jest już na plusie (+4,7 proc).
Tymczasem, jak podaje Greenwich Alternative Investments LLC, fundusze hedgingowe dały zarobić, o czym świadczy roczna stopa zwrotu Global Hedge Fund Index wynosząca 8,7 proc.
Najzyskowniejsze wrześniowe strategie
Zdecydowana większość z 18 strategii funduszy hedgingowych, analizowanych przez Greenwich Alternative Investments, przyniosła zyski we wrześniu, a także za okres 12 miesięcy.
W minionym miesiącu najlepiej spisali się zarządzający na rynkach rozwijających – strategia Emerging Markets dała miesięczny zysk 6,8 proc. Na drugim miejscu uplasowały się fundusze stosujące strategię Growth (+4,2 proc.), inwestujące w spółki wzrostowe, a za nimi lokujące aktywa w papiery wartościowe spółek z dużymi problemami (+4,1 proc.) – strategia Distressed Securities. Takich spółek dziś nie brakuje, stąd zyski zarabiających na papierach tracących gwałtownie wartość mogą być obfite.
Roczne stopy zwrotu
Za okres 12 miesięcy największe zyski przyniosła strategia Special Situations (+15,3 proc.). Polega ona na tym, że zarządzający zajmują długie i krótkie pozycje w akcjach i obligacjach spółek, aby wykorzystać przewidywane sytuacje nadzwyczajne, np. wykup akcji lub obligacji, zmiana ratingu, restrukturyzacja czy zyski/straty nadzwyczajne. Minione miesiące obfitowały w dużą zmienność na rynkach finansowych, zmieniała się też sytuacja spółek. To wykorzystali skrupulatnie zarządzający funduszami hedgingowymi.
Drugi wynik na poziomie 14 proc. wypracowano stosując strategię wykorzystującą koniunkturę na rynkach wschodzących (Emerging Markets). W tym przypadku zadecydował III kwartał, który dał zysk 12,9 proc. warto dodać, że rynki rozwijające były również zyskownym miejscem dla funduszy hedgingowych w poprzednich latach.
Kolejne stopy zwrotu za okres roczny należą do strategii: Market Timing (13,2 proc.), Convertible Arbitrage (12,9 proc.), Fixed Income (11,3 proc.). Warto też zwrócić uwagę na fundusze wykorzystujące strategię Futures, gdzie inwestycje są przeprowadzane na rynku kontraktów terminowych. Nie zawsze wyniki tej strategii idą w tym samym kierunku, co innych strategii. Tym razem przyniosła ona 10,2 proc. zysku w ciągu 12 miesięcy.
Na minusie za okres 12 miesięcy znalazły się tylko dwie strategie: Short Selling (-2,4 proc.), gdzie zarządzający starają się zarabiać się na spadkach kursów papierów wartościowych oraz wicelider września Distressed Securities (-0,5 proc.). Niewielki zysk osiągnęli zarządzający według strategii Equity Market Neutral (+3,1 proc.). Niezbyt efektywne okazały się metody statystyczne bowiem arbitraż statystyczny (Statistical Arbitrage) dał tylko 5,2 proc. zysku w ciągu roku.
Dobry rok
Należy się spodziewać, że bieżący rok będzie pomyślny dla funduszy hegdingowych, podobnie jak poprzednie. Niekonwencjonalne metody inwestowania sprawdzają się bardzo dobrze w każdej sytuacji rynkowej, szczególnie kiedy na rynkach jest duża zmienność i wysokie ryzyko. W dalszym ciągu najzyskowniejsze będą inwestycje na rynkach wschodzących a także te, gdzie zarządzający wykazują się dużą aktywnością i pomysłowością.
Jan Mazurek
Źródło: Investors TFI