Dwie firmy, obsługiwane przez Raiffeisen Bank Polska, jako pierwsze otrzymały promesy Banku Gospodarstwa Krajowego, dotyczące uzyskania bezzwrotnej premii technologicznej na spłatę części kredytu technologicznego.
Kredyt technologiczny to nowość na polskim rynku kredytów unijnych. Dotyczy on wykorzystania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach tzw. Działania 4.3 Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Program, w którym na współpracę z BGK zdecydowało się dotąd kilkanaście banków, został uruchomiony 1 lipca br. Firmy, które jako pierwsze uzyskały promesy, działają w branży mediowej. Łączna wartość kredytów technologicznych, o jakie wystąpiły do Raiffeisen Bank Polska, przekracza 8 mln zł.
„Obserwujemy duże zainteresowanie przedsiębiorców tym programem. Jak widać, nasz Bank jest dobrze przygotowany do obsługi wniosków o kredyt i premię technologiczną. Kolejne trzy aplikacje klientów naszego Banku czekają na decyzję BGK w sprawie przyznania premii. Sugerujemy przedsiębiorcom, aby decyzje w sprawie wniosków o kredyt technologiczny podejmowali jak najszybciej. Wtedy będą mieli gwarancję, że nie zabraknie dla nich środków z unijnego programu” – powiedziała Aleksandra Rutkowska, menedżer ds. kredytów unijnych w Raiffeisen Bank Polska.
Kwota kredytu technologicznego może sięgnąć 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli tych, które podlegają refundacji w formie bezzwrotnej dotacji zwanej premią technologiczną. Premia technologiczna natomiast może stanowić od 40% do 70% kwoty kredytu technologicznego, jednak nie więcej niż 4 mln zł. Jej wielkość zależy szczegółowo od wysokości kwoty kredytu technologicznego oraz od miejsca lokalizacji inwestycji i wielkości firmy.
Przedsiębiorca wszystkie dokumenty (wniosek o kredyt technologiczny i wniosek o premię technologiczną wraz ze wszystkimi załącznikami) składa w banku komercyjnym, którego zadaniem jest: weryfikacja dokumentów i ocena zdolności kredytowej firmy oraz ocena ekonomiczno-finansowa projektu inwestycyjnego. Dodatkowo banki komercyjne dokonują oceny wielkości firmy zamierzającej ubiegać się o kredyt technologiczny pod kątem spełniania przez nią wyznaczonych kryteriów (z ubiegania się o kredyt technologiczny są wyłączone firmy duże w rozumieniu Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 800/2008, czyli firmy zatrudniające 250 i więcej pracowników, których obrót roczny przekracza 50 mln euro, a suma bilansowa przekracza 43 mln euro), a także szans na wdrożenie innowacji technologicznej rozumianej jako technologia istniejąca w świecie nie dłużej niż 5 lat. Banki komercyjne odpowiadają też za złożenie w BGK w imieniu klienta wniosku o premię technologiczną. W przypadku akceptacji do przedsiębiorcy trafia promesa premii technologicznej.
Właśnie takie pierwsze na rynku promesy trafiły do klientów Raiffeisen Banku. Następnego dnia po dacie wystawienia przez BGK promesy premii technologicznej, przedsiębiorca może rozpocząć realizację inwestycji. Po prawidłowym zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji oraz osiągnięciu tzw. „efektów sprzedażowych”, czyli na podstawie wartości netto osiągniętej sprzedaży towarów lub usług będących wynikiem inwestycji technologicznej, będzie wypłacana przez BGK premia technologiczna, która obniży wartość zobowiązania przedsiębiorcy poprzez częściową spłatę kredytu technologicznego.
„Proces ubiegania się o kredyt technologiczny jest nieco dłuższy od typowego procesu kredytu inwestycyjnego, gdyż składają się na niego dwa etapy: ubiegania się o kredyt technologiczny w banku komercyjnym oraz o premię technologiczną w BGK. Jednak warto poświęcić więcej czasu, gdyż w sumie do rozdysponowania jest ponad 400 mln euro do 2013 r. Czekamy na ustawę, która pozwoli nam spłacać kredyt technologiczny premią technologiczną niezwłocznie po prawidłowym zrealizowaniu i rozliczeniu przez przedsiębiorcę inwestycji technologicznej. Wówczas ocena ryzyka inwestycji technologicznej przez banki z pewnością się poprawi” – podkreśla Aleksandra Rutkowska.
Źródło: Raiffeisen Bank Polska