Dlaczego kryzys może być szansą dla instytucji finansowych i przedsiębiorstw? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Kryzys na rynkach finansowych a rozwój gospodarczy”, która odbyła się w dniach 15 – 16 czerwca w Gdańsku. Organizatorem konferencji była Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.
W obradach wzięli udział profesorowie wielu polskich uczelni. Wygłoszone referaty dotyczyły m.in. kondycji rynków finansowych, funkcjonowania gospodarki i finansów publicznych oraz polityki makroekonomicznej w warunkach spowolnienia gospodarczego.
W pierwszej sesji dotyczącej systemów finansowych w warunkach kryzysu prof. dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku zwróciła uwagę na wyzwanie stojące przed Unią Europejską jakim jest wzmocnienie struktury nadzoru finansowego. Zdaniem profesor Jurkowskiej-Zeidler reforma nadzoru finansowego zapobiegnie występowaniu podobnych kryzysów w przyszłości.
Przedmiotem ożywionej dyskusji była rola agencji ratingowych. Jak podkreślił dr hab. Eugeniusz Gostomski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku to właśnie rynek usług ratinowych obarcza się znaczną odpowiedzialnością za obecny kryzys finansowy i gospodarczy.
W sesji odnoszącej się do polityki makroekonomicznej w warunkach kryzysu prof. zw. dr hab. Joanna Żabińska z chorzowskiego wydziału Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu podkreśliła znaczenie pakietów ratunkowych stosowanych w wielu gospodarkach świata, na które – zdaniem profesor Żabińskiej – gospodarka powinna zareagować pozytywnie.
Konferencja potwierdziła, że obecny kryzys stanowi dla naukowców wielkie wyzwanie badawcze. Mamy nadzieję, że konferencja stanie się istotnym forum wymiany poglądów i jednocześnie inspiracją do dalszych rozważań – zaznaczył dr Michał Pronobis, Prodziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Efektem końcowym konferencji jest publikacja pt.„Rynki finansowe w warunkach kryzysu”, zawierająca referaty prezentowane w jej trakcie.
Źródło: Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku