18 maja odbyła się konferencja prasowa Rady Edukacji i Ładu Informacyjnego, w której udział wziął również prezes GPW Ludwik Sobolewski. Rada oraz Giełda Papierów Wartościowych przygotowały założenia do przeprowadzenia badania na temat praktyk informacyjnych funkcjonujących na polskim rynku kapitałowym i ich porównania do sytuacji na rozwiniętych rynkach finansowych.
W konferencji wzięli udział: Marcin Gomoła (Przewodniczący Rady), a także Rafał Antczak i Jacek Socha (członkowie Rady).
Otwierając konferencję prezes Sobolewski powiedział: – Rynek giełdowy cechuje splot emocji, przekonań, sądów – zarówno w czasach gwałtownych spadków, jak i euforii na rynku. Diagnoza, prognoza, czy komentarz może mieć moc sprawczą, może wpływać na zachowania rynku. Dlatego dla prawidłowego rozwoju naszego rynku potrzebny jest ład informacyjny i uporządkowanie zasad komunikacji z inwestorami, zwłaszcza nieprofesjonalnymi.
Przewodniczący Rady Edukacji i Ładu Informacyjnego Marcin Gomoła powiedział: – Nasze motto brzmi „Odpowiedzialni za słowa”. Słowo na rynku finansowym znaczy bardzo dużo, a słowo autorytetów wpływa na decyzje inwestorów.
Marcin Gomoła przypomniał 5 zasad Dobrej praktyki profesjonalnych uczestników rynku kapitałowego w zakresie wypowiedzi publicznych, które opracowane zostały przez Radę w lutym br. i są efektem analizy wydarzeń na rynku kapitałowym w ostatnich kilkunastu miesiącach i stanowi podstawowy kanon komunikowania się z otoczeniem przez przedstawicieli środowisk opiniotwórczych wypowiadających się publicznie o rynku.
Następnie omówił cel badania, którym jest uwrażliwienie uczestników i klientów rynku kapitałowego na ważność zasad ładu informacyjnego i praktyk informacyjnych dla kształtowania dojrzałego i stabilnego rynku, w tym zaufania klientów do profesjonalnych instytucji rynkowych.
– Na podstawie naszego badania chcemy przygotować raport, który ma pokazać, co naprawdę dzieje się z przekazem medialnym na rynku finansowym. Nie chcemy nikogo piętnować, oceniać, a jedynie pokazać jak rzeczywiście wyglądają regulacje prawne i praktyki instytucji finansowych i mediów związane z przekazem medialnym oraz jak regulacje te wyglądają na tle innych – wysokorozwiniętych – rynków – powiedział Przewodniczący Rady.
Badanie ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, jakie są polskie regulacje i praktyki informacyjne i gdzie znajdują się najsłabsze ogniwa naszego ładu informacyjnego. Istnieją regulacje polskie i unijne dotyczące kształtowania relacji między instytucjami finansowymi i ich klientami. Są spisywane przez różne środowiska zawodowe kodeksy etyczne i zasady dobrych praktyk. Jednak nie było dotychczas w Polsce próby kompleksowego zbadania stosowanych praktyk informacyjnych, porównania tego segmentu rynku z krajami najwyżej rozwiniętymi i sformułowania wniosków z tego płynących.
Warto podkreślić, że zamysłowi planowanego badania nie towarzyszy żadna, z góry sformułowana teza, której potwierdzenia będziemy chcieli odnaleźć w wynikach badania. Takiej tezy nie ma, jest natomiast przekonanie, że czas kryzysu to najlepszy moment by przejrzeć obowiązujące przepisy, praktyki i zwyczaje i je poprawić lub uzupełnić – jeśli taka rekomendacja będzie płynęła z końcowego raportu.
Ponieważ doświadczenia ostatnich dwóch lat uruchomiły dyskusję na ten temat również w innych krajach, chcemy, by wykonawca badania wsłuchał się także w tę dyskusję i kierunki proponowanych zmian, szczególnie dotyczących regulacji związanych z przepływem informacji.
– Wzrost naszego rynku kapitałowego nie jest możliwy bez zaufania do niego. Chcemy przywrócić to zaufanie. Temu ma między innymi służyć raport. Na jego podstawie, wspólnie ze wszystkimi zainteresowanymi instytucjami i środowiskami zastanowimy się , jak można wyjść z obecnej sytuacji – powiedział Przewodniczący Gomoła.
Do składania ofert na przeprowadzenie badania zaproszone zostały największe ośrodki akademickie zajmujące się problematyka rynków kapitałowych, czołowe firmy badawcze, a także agencje PR/IR. Wyniki tego wyjątkowego badania, którego nie przeprowadzano dotychczas w Polsce, mają być znane jesienią.
Wyniki badania zostaną zaprezentowane na specjalnej konferencji z udziałem środowisk rynku finansowego w październiku bieżącego roku.
Źródło: GPW