W ciągu ostatniego miesiąca pozyskane przez nie środki spadły o -10% i były najniższe od września 2007 roku.
W pierwszym półroczu bieżącego roku, aktywa firm zagranicznych oscylowały wokół zbliżonych poziomów. W tym okresie magnesem przyciągającym kapitał były fundusze surowcowe, ale zachęcały również wyniki funduszy Ameryki Łacińskiej. To przede wszystkim dzięki tym dwóm grupom funduszy, aktywa firm zagranicznych były stabilne. Natomiast w lipcu, spośród wszystkich grup, fundusze sektorowe oraz te związane z rynkiem latynoamerykańskim odnotowały największy spadek zgromadzonych środków. W szerszym kontekście można, zatem mówić o tym, że spadek poziomu aktywów w tych kategoriach funduszy był pochodną spadku cen ropy, który na światowych giełdach rozpoczął się na początku lipca. Spadek cen tego surowca, przy znaczących aktywach skorelowanych z ropą funduszy surowcowych, nie mógł pozostać bez wpływu na ich całkowity poziom.
Lipcowe obniżenie aktywów, w przeciwieństwie do czerwca, ominęło najbezpieczniejszą grupę funduszy tj. fundusze pieniężne oraz ochrony kapitału. Dzięki subskrypcjom do nowych funduszy strukturyzowanych, do tej grupy napłynęło kilkadziesiąt milionów złotych. Bez tej sprzedaży lipcowy odpływ ze wszystkich monitorowanych funduszy zagranicznych wyniósłby około -90 mln złotych.
W odniesieniu do poszczególnych instytucji, ostatni miesiąc przyniósł ogromną rozbieżność w dynamice aktywów Na dziesięć sklasyfikowanych podmiotów, dwa wykazały wzrost wartości zarządzanych środków. W przypadku jednej z instytucji spadek aktywów wyniósł około -30%.
Kolejne obniżenie aktywów instytucji zagranicznych w Polsce wpisało się w tendencje na światowym rynku funduszy. W ujęciu globalnym trwa seria odpływu z funduszy surowcowych oraz z funduszy Ameryki Łacińskiej. W Polsce było bardzo podobnie i dlatego aktywa tych dwóch grup funduszy spadły w lipcu o około -180 mln złotych.
Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla prawie 300 funduszy.