Na konferencji zorganizowanej przez polskie przedstawicielstwo ACCA we współpracy z firmą Ernst & Young Academy of Business, która już od kilku lat prowadzi szkolenia ACCA w Polsce, przedstawiono dane dotyczące ACCA w Polsce.
Spotkanie, w którym uczestniczyli absolwenci ACCA oraz przedstawiciele firm headhunterskich, poświęcone było międzynarodowym kwalifikacjom zawodowym ACCA oraz osiągnięciom stowarzyszenia ACCA w regionie. Gościem specjalnym był Andrew Harding z Wielkiej Brytanii, Executive Director ACCA na Europę.
“Cieszę się, że mogę gościć w Polsce w stulecie istnienia ACCA, w roku w którym nasze stowarzyszenie osiągnęło liczbę 100 tysięcy członków na całym świecie. Kwalifikacje ACCA stały się trampoliną do międzynarodowej kariery dla wielu Polaków, ponad połowa z nich ma mniej niż 35 lat obejmując stanowiska menedżerskie. To jednoznaczny dowód jakości naszego programu” – powiedział Andrew Harding.
Z zaprezentowanych przez ACCA statystyk wynika, że w Europie Środkowo-Wschodniej zainteresowanie kwalifikacjami ACCA systematycznie rośnie. I choć w ciągu ostatniego roku w regionie przybyło prawie 2000 nowych studentów ACCA, kwalifikacje te nadal są uważane za ekskluzywne. Do stowarzyszenia ACCA należy obecnie ponad 60 tys. Europejczyków, z czego ponad 11 tys. (8%) to mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Są to osoby zajmujące atrakcyjne stanowiska w swoich firmach, głównie dyrektorzy i kontrolerzy finansowi.
„Również w Polsce dyplom ACCA jest coraz bardziej pożądany, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Liczba studentów ACCA w Polsce rośnie systematycznie, w ostatnich latach średnio o 20% rocznie. Równocześnie cieszy nas fakt, że znacznie szybciej rośnie liczba studentów z sektora niefinansowego. Świadczy to o wzroście zainteresowania dyplomem ACCA w szeroko rozumianym biznesie” – wyjaśnia Małgorzata Sawicka z polskiego przedstawicielstwa ACCA.
Jak wynika ze statystyk ACCA, członkowie ACCA pracują w różnych sektorach gospodarki, z czego aż 75% w biznesie. W firmach świadczących usługi finansowe, w tym audytorskich, pracuje tylko 26% osób.
„ACCA jest programem kompleksowym, w którym nacisk położono głównie na umiejętności zarządzania finansami. Absolwenci muszą wykazać się z jednej strony szeroką wiedzą w zakresie finansów i rachunkowości, z drugiej umiejętnościami w zakresie organizacji i strategii zarządzania, niezbędnymi przy podejmowaniu decyzji menedżerskich” – dodał Marinos Athanassiou z Ernst & Young Academy of Business, współorganizator konferencji.
Aż 64% osób z kwalifikacjami ACCA w Polsce to osoby w wieku od 31 do 40 lat. Ponad 30% stanowią osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Wśród polskich członków ACCA 57% stanowią mężczyźni, a 43% – kobiety.
Ponad 68% członków ACCA w Polsce mieszka w Warszawie i okolicach. Wynika to z faktu, że Warszawa stanowi atrakcyjny rynek pracy i skupia dużą liczbę pracodawców, w tym międzynarodowych firm.
W dzisiejszym spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele firm headhunterskich, zainteresowani zdobyciem informacji na temat kwalifikacji ACCA oraz możliwości współpracy. Mieli również okazję usłyszeć, bezpośrednio od obecnych na konferencji członków ACCA, o ich doświadczeniach, obrazujących wpływ kwalifikacji ACCA na przebieg kariery zawodowej.
——————–
* osoby, które posiadają kwalifikacje ACCA i są aktywnymi członkami międzynarodowego stowarzyszenia ACCA.
ACCA (ang. The Association of Chartered Certified Accountants) to organizacja obecna poprzez swoje kwalifikacje w ponad 160 krajach świata. ACCA Professional Scheme (w praktyce pełna nazwa kwalifikacji często bywa skracana do „ACCA”) należy do najbardziej cenionych na świecie międzynarodowych kwalifikacji zawodowych. Tytuł ACCA pomaga przyszłym decydentom osiągnąć wysoką pozycję zawodową i zrobić dynamiczną karierę w nowoczesnym, profesjonalnym środowisku. Jest on wysoko ceniony przez pracodawców, niezależnie od sektora gospodarki. Członkowie ACCA muszą spełnić dwa warunki: pozytywnie zdać egzaminy ACCA oraz posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe, wskazujące na posiadanie umiejętności menedżerskich.
Ernst & Young Academy of Business obecna jest na polskim rynku usług szkoleniowych od 1990 roku. Posiada szeroką ofertę szkoleniową dla klientów indywidualnych, jak również firm prywatnych, instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych. Jest pionierem szkoleń z zakresu międzynarodowych kwalifikacji zawodowych, takich jak: ACCA, CFA i CIA. Od 2003 roku współpracuje ze Szkołą Główną Handlową i organizuje wspólny program studiów podyplomowych Executive Studies in Finance. Obok szkoleń otwartych prowadzi szkolenia in company, których program każdorazowo oparty jest na wnikliwej analizie potrzeb danej firmy.
Ernst & Young Academy of Business należy do międzynarodowej sieci Ernst & Young i wykorzystuje najlepsze sprawdzone wzorce szkoleniowe. Zapewnia wykładowców, którzy są praktykami z wieloletnim doświadczeniem biznesowym.