Okazuje się, że pomysł ten jest tylko w pierwszej chwili dziwny. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o zaopatrzenie maszyn w termometry, a o sprzężenie obecnych systemów zarządzania ilością gotówki w bankomatach z dokładnym serwisem prognozującym pogodę. Po co to wszystko? Chodzi oczywiście o pieniądze – a jest się o co bić. Do tej pory wszystkie instytucje mogły jedynie z grubsza przewidywać jaki będzie dzienny pobór gotówki. Statystyczne obserwacje na nic zdają się jednak w sytuacjach nietypowych. Jakich? Na przykład może się zdarzyć, że w okolicy przestanie działać jakiś inny bankomat. Do momentu jego naprawy, część klientów będzie korzystać z najbliższej działającej maszyny – a to już zaburza średnią na dany dzień. W celu uniknięcia takich przypadków operatorzy bankomatów zazwyczaj nadkładają trochę gotówki. Ta jednak kosztuje. Przeliczając przez dużą ilość bankomatów – robią się to już znaczne kwoty. Gotówka ta w pewien sposób „marnuje” się i nie przynosi żadnych zysków. Dlatego banki od dawna już próbują stworzyć system, który pozwoli napełniać maszyny gotówką prawie, że na przysłowiowy „styk”. Chodzi przy tym przy okazji o jak największe ograniczenie ilości wysyłanych transportów z gotówką.
W praktyce jest to jednak trudne. Dość powiedzieć, że znaczący wpływ na to mają… warunki atmosferyczne. Już dawno zaobserwowano, że kiedy pada deszcz ludzie chętniej wypłacają gotówkę w bankomatach znajdujących się w zadaszonych pomieszczeniach, czy korzystając z popularnych w USA maszyn, które pozwalają na pobranie pieniędzy bez wychodzenia z samochodu. Takie losowe czynniki zaburzają w dość istotny sposób statystyki, a co za tym idzie zmuszają do ponoszenia wyższych kosztów. W skrajnych przypadkach duże firmy zatrudniały meteorologów, którzy z grubsza określali wpływ pogody na potrzeby gotówkowe.
Nowy system firmy Transoft umożliwia połączenie modułu zarządzającego ilością gotówki z serwisem prognozy pogody. Specjalne, automatyczne alarmy wskazujące na gorsze warunki pogodowe pozwalają na szybsze i lepsze rozplanowanie rozmieszczenia gotówki, a tym samym na duże oszczędności. Zdaniem firmy system OptiCa$h/Weather sprawdzi się w każdym kraju. Wydaje się także, że nasze rodzime banki przy planowaniu ilości gotówki również powinny brać bardziej pod uwagę kwestie pogody. Widać to zwłaszcza po kolejkach w brzydką pogodę, kiedy największą popularnością cieszą się właśnie zadaszone bankomaty.
Michał Macierzyński, www.PRnews.pl