Polisy lokacyjne to wynalazek ostatnich kilku lat kiedy zyski z lokat bankowych (i nie tylko) zaczął nadgryzać 19-proc. podatek Belki. Mają konstrukcję identyczą jak lokaty bankowe. Wpłacamy składkę w pewnej minimalnej wysokości (najczęściej jest to 5000 zł), by po 6 lub 12 miesiącach otrzymać ją powiększoną o "odsetki". Ponieważ jest to formalnie ubezpieczenie na życie i dożycie, w ramach którego środki nie są inwestowane w żaden fundusz kapitałowy, wypłacone świadczenie jest zwolnione z podatku.
Banki nie promują zbyt intensywnie tego typu produktów. Choćby dlatego, że na nich nie zarabiają. Traktują je raczej jako wabik, ewentualnie sposób na pozyskiwanie składek dla ubezpieczycieli ze swoich grup kapitałowych. Warto jednak poszukać tych polis. Tym bardziej, że zawsze przyniosą one wyższy zysk niż odpowiednie lokaty tych samych banków.
Wadą polis lokacyjnych jest niska płynność. Wycofując środki przed terminem odzyskamy tylko wpłaconą na początku składkę. Pod tym względem polisy przegrywają z obligacjami detalicznymi a przede wszystkim z funduszami rynku pieniężnego, które powinny osiągać zbliżone stopy zwrotu jednocześnie zapewniając możliwość wycofania oszczędności w każdej chwili łącznie z już wypracowanym zyskiem.
Dla osób, które chcą inwestować pieniądze na kilka lat najbardziej odpowiednie będę oczywiście fundusze inwestycyjne z udziałem akcji – tym większym, im dłuższy horyzont inwestycji. Średni zysk jakiego możemy oczekiwać po takiej inwestycji to przynajmniej 8 proc. rocznie. To znacznie więcej niż da nam jakakolwiek "bezpieczna" inwestycja.
Poniższe zestawienie obejmuje oprocentowanie dostępnych na rynku polis lokacyjnych przy wpłacie minimalnej i umowie ubezpieczenia zawartej na rok. W nawiasach poziom na jakim musiałaby być oprocentowana lokata bankowa, by mieć rentowność równą polisie lokacyjnej.
• Getin Bank + Europa Życie 4,30% (5,31%); min. wpłata 5000 zł; stałe oprocentowanie lokaty rocznej w banku 4-4,8%
• Lukas Bank + Europa Życie 4,00% (4,93%); min. wpłata 1000 zł; stałe oprocentowanie lokaty rocznej w banku 4-4,2%*
• Raiffeisen Bank Polska + Uniqa TUnŻ 3,85% (4,75%); min. wpłata 5000 zł; stałe oprocentowanie lokaty rocznej w banku 3,2-3,4%
• Deutsche Bank PBC + Gerling Polska TuNŻ 3,73% (4,60%); min. wpłata 5000 zł; stałe oprocentowanie lokaty rocznej w banku 3,6-3,8%
• Dominet Bank + Finlife 3,69% (4,9%); min. wpłata 1000 zł; stałe oprocentowanie lokaty rocznej w banku 4,35-4,60%
• Nordea Bank Polska + Nordea Życie 3,56% (4,4%); min. wpłata 5000 zł; brak lokaty rocznej o stałym oprocentowaniu – lokata 6-miesięczna 3,8-3,9%
• Polisa Życie 3,5% (4,32%); min. wpłata 10000 zł
• VW Bank direct + Gerling Polska TUnŻ 3,42% (4,22%); min. wpłata 1000 zł; stałe oprocentowanie lokaty rocznej w banku 3,7 – 3,95%
• Fortis Bank Polska + Credit Suisse Life&Pensions TUnŻ 3,1% (3,83%); min. wpłata 5000 zł; stałe oprocentowanie lolaty rocznej w banku 3,2-3,3%
* dotyczy lokat zakładanych przez Internet
Jak jeszcze można oszczędzić na podatku Belki?
Indywidualne Konta Emerytalne. Z podatku zwolniony będzie zysk wypracowany na IKE pod warunkiem, że wycofamy środki po przejściu na emeryturę lub ukończeniu 60. roku życia (zależnie od tego które zdarzenie nastąpi wcześniej). Na IKE można wpłacać co roku nie więcej niż 150 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w ustawie budżetowej. W tym roku limit wynosi 3635 zł. W ramach IKE można oszczędzać w funduszach inwestycyjnych, na lokatach bankowych, polisach na życie i rachunkach maklerskich.
Ubezpieczeniowe programy inwestycyjne. W ramach tych programów możemy przenosić pieniądze między funduszami inwestycyjnymi różnych TFI bez konieczności uiszczania podatku od już wypracowanego zysku. Dokonując takiej konwersji bez "osłony" ubezpieczeniowej zapłacimy podatek, a także prowizję. Dzięki odroczeniu zapłaty podatku inwestujemy w funduszach większe kwoty co przekłada się na znaczne oszczędności, szczególnie w długim okresie.
Giełda. Jeśli w danym roku stracimy na inwestycji w akcje na giełdzie możemy odliczać tę stratę od dochodu osiąganego na akcjach w kolejnych 5 latach. Jednocześnie w żadnych z tych 5 lat nie możemy odliczyć więcej niż połowę zrealizowanej straty.