Warsztaty „Świat po dwóch stronach kamery” to inicjatywa Banku Zachodniego WBK skierowana do młodych ludzi z Warszawy, Poznania i Wrocławia. W ich przeprowadzeniu uczestniczyło warszawskie Stowarzyszenie „Serduszko dla dzieci”, Stowarzyszenie „Nasza rodzina” z Wrocławia oraz poznański Dom Dziecka nr 1, ale inicjatywę – wymyśloną i przeprowadzoną przez Mirę Sikorską z Telewizji Polskiej – wspierali znani twórcy: Izabela Cywińska, Magdalena Piekorz, Kazimeirz Kutz, Marcel Łoziński i Wiesław Stanieski.
– Bank Zachodni WBK zaangażował się w popularyzację fotografii i filmu wśród dzieci żyjących w zamkniętych kręgach, pozbawionych możliwości dostępu do tworzenia sztuki. Warsztaty były dla tych dzieci pierwszym kontaktem z formą kreacji uruchamiającej twórczą wyobraźnię. Dla wielu uczestników warsztatów możliwość zaistnienia w roli twórcy była niezwykłym wydarzeniem – przekonuje Mira Sikorska. – Inicjatywa jest doskonałym przykładem społecznego zaangażowania biznesu w kulturę. Dowodem na to, że świat biznesu może być kreatywnym partnerem w tworzeniu wartości kultury i rozszerzaniu możliwości współuczestnictwa w budowaniu i wzbogacaniu społecznie ważnych wartości.
Plonem „Świata po dwóch stronach kamery” jest ponad 3 tysiące fotografii oraz dziesięć filmów dokumentalnych, z których dwa zostały zakwalifikowane do ogólnopolskiego konkursu filmów amatorskich w Koninie. Serca wspierających warsztaty twórców podbił zwłaszcza trzynastoletni Piotr Bals z Wrocławia, autor dwóch niezwykłych filmów: „Latarnika” oraz „Akogo” – obrazu opowiadającego o aktorce Ewie Błaszczyk.
Fotografie dzieci biorących udział w warsztatach „Świat po dwóch stronach kamery z BZWBK” były już prezentowane podczas cyklu wystaw pokonkursowych BZWBK Press Foto, a także w poznańskim Starym Browarze. Obecnie prace młodych twórców można oglądać w budynku Poznańskiego Centrum Finansowego przy Placu Andersa.