Ewentualne połączenie szczególnie widoczne będzie w przypadku podmiotów świadczących usługi maklerskie (CA IB Securities, CDM Pekao oraz BM BPH). Powstałby wtedy niekwestionowany lider z blisko 25-proc. udziałem w rynku akcji GPW.
CDM Pekao oraz CA IB Securities to osobne spółki, BM BPH to jednostka organizacyjna banku. W ramach CA IB w Polsce funkcjonuje także spółka CA IB Financial Advisers, która świadczy usługi w obszarze corporate finance.
Z nieoficjalnych informacji „Parkietu” wynika, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje co do przyszłości tych podmiotów. Scenariuszy może być kilka. Najczęściej wymieniany zakłada połączenie CDM Pekao z BM BPH. Powstałby wtedy bardzo silny broker w segmencie detalicznym. CA IB pozostałby jako osobny podmiot, specjalizujący się w obsłudze inwestorów instytucjonalnych. Możliwe jest także inne rozwiązanie – połączenie wszystkich podmiotów.
W rynku leasingu BPH posiada większy udział niż Pekao. Połączenia BPH Leasing i Pekao Leasing mogłoby sprawić, że taka firma byłaby druga na rynku, za EFL. Firmy konkurują ze sobą, kierując swoją ofertę do tych samych segmentów klientów.
Trudniej jest porównać pozycje firm na rynku faktoringu. W tym przypadku jako wyodrębniona spółka funkcjonuje Pekao Factoring. BPH prowadzi działalność faktoringową za pośrednictwem banku.