Indeks dużych spółek, WIG20 zatrzymał się na spadkowej linii trendu poprowadzonej przez szczyty z maja i lipca. Pozytywne nastroje na światowych rynkach oraz nadchodzące wyniki kwartalne spółek giełdowych w połączeniu ze wspomnianą strefą wsparć, powinny powodować kilkudniowe odbicie. Po tym ruchu, do głosu powinny dojść obawy o wzrost gospodarczy w USA oraz EU z naciskiem na Niemcy. Globalne spowolnienie systematycznie zmniejsza zapotrzebowanie na surowce jak miedź i ropa a to ma dla naszego rynku bardzo duże znaczenie.
W nadchodzącym tygodniu uwagę inwestorów powinny przykuwać wyniki kwartalne, jak również ceny surowców. Bacznie należy też obserwować pojawiające się dane makro, szczególnie te dotyczące gospodarki amerykańskiej.
Roman Rostkowski
Dealer rynku akcji
RYNEK OBLIGACJI
Minął kolejny, choć krótszy ze względu na świąteczną przerwę, tydzień, w którym nastąpiły wzrosty cen obligacji. Spadki rentowności na obligacjach były skorelowane z umacniającym się kursem złotego co świadczy, że do papierów dłużnych przekonali się zarówno inwestorzy krajowi, jak i zagraniczni. Rentowności obligacji 10-letnich spadły do poziomu 5,20%. Wzrosty na rynku obligacji są bardzo wiarygodne, gdyż trwają po znaczącym przetargu zamiany, na którym „rynek” wchłonął ponad 3,6 mld długich obligacji.
Pozytywnym impulsem dla polskich papierów dłużnych była czwartkowa wypowiedź Wiceministra Finansów, który stwierdził, że inflacja za październik rok do roku powinna spaść z 1,6 do 1,2%.
Bez większego wpływu na rynek przebiegła aukcja obligacji dwuletnich, na którym MF sprzedał 1,4 mln OK1208.
Uważamy, że do końca roku rentowności obligacji powinny spadać i istnieje duże prawdopodobieństwo, że na obligacjach 10-letnich rentowność obniży się do 5%.
Bogdan Jacaszek
Dyrektor Biura Zarządzania Aktywami