„Mając jeden rachunek w banku działającym na obszarze UE, będzie można z niego korzystać we wszystkich krajach UE tak jak w kraju macierzystym. Ponadto transakcje transgraniczne na obszarze Unii będą spełniać takie same standardy jak transakcje krajowe” – mówi „Gazecie Prawnej” dr Remigiusz Kaszubski, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, dyrektor Związku Banków Polskich.
„Cieszyć mogą się zwłaszcza konsumenci, gdyż obecnie ponad 30 proc. kosztów operacyjnych banków wiąże się z usługami płatniczymi. Koszty te obciążają właśnie klientów. W Polsce podstawowe koszty bankowe wynoszą 101 euro rocznie, ale w Holandii już tylko 34 euro.
– Jest to zdecydowany kamień milowy w kierunku idei Wspólnego Systemu Płatności w euro. To także dobry kompromis, sprzyjający otwarciu rynków i ochronie konsumenckiej – uważa Charlie McCreevy, unijny komisarz rynku wewnętrznego.
Dzięki integracji rynków obywatele mieszkający w państwie członkowskim będą mogli dokonywać w sposób łatwy i tani zakupów towarów i usług w innym państwie, np. przez internet. Zmiany odczują też wypłacający pieniądze z zagranicznych bankomatów, bo prowizje mają zmaleć.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.
„Wprowadzenie dyrektywy pozwoli na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych przez konsumentów. Przyniesie to oszczędności w wysokości do 3 proc. unijnego PKB, wydawanych obecnie na obsługę płatności” – uważa komisarz McCreevy. „Dyrektywa umożliwi konsumentom w Unii korzystanie z kart w celu dokonywania wypłat gotówki i płatności w euro na terenie Wspólnoty. Będzie to tak samo łatwe i bezpieczne jak na terenie ich państwa” – mówi adwokat Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.
Dla klientów wprowadzenie Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro będzie oznaczać wiele korzyści. Będą mogli łatwo, szybko i tanio dokonać płatności na rzecz osoby lub firmy z innego państwa członkowskiego, po kosztach takich samych jak w granicach własnego kraju. Natomiast dla banków chęć spełnienia wymogów strefy SEPA to konieczność poniesienia kosztownych inwestycji, stawienie czoła konkurencji ze strony nowych graczy na rynku i konieczność poradzenie sobie ze spadkiem przychodów z tytułu obsługi płatności. Z badań przeprowadzonych przez firmę Accenture wynika, że 100 największych banków w Europie wyda łącznie 3 miliardy euro na zmiany niezbędne, aby spełnić wymogi strefy SEPA.
Więcej informacji w „Gazecie Prawnej”.