Niezależnie od tego, które dane weźmiemy pod uwagę, w obu przypadkach mamy do czynienia z historycznym rekordem aktywów netto zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych. Zatem z punktu widzenia masy zarządzanego pieniądza, po zawirowaniach z okresu wakacji, nie pozostał w zasadzie żaden ślad. Fakt bicia kolejnego rekordu właśnie w październiku zawiera w sobie pewną symbolikę wynikającą z tego, że w nie tak odległych czasach miesiąc ten był ogłaszany miesiącem oszczędzania. Polacy przychyli się do tej sugestii również w tym roku – według naszych wstępnych szacunków napływ nowych środków do funduszy w październiku, podobnie jak przed miesiącem, ponownie przekroczył +1,7 mld PLN (blisko 500 mln EUR).
Według stanu na koniec października 85% środków zarządzanych przez polskie fundusze inwestycyjne było zgromadzone w produktach dedykowanych inwestycjom krajowym. Z kolei fundusze inwestujące w różne instrumenty denominowane w innych walutach niż złoty zarządzały środkami o wartości 21,6 mld PLN. Warto jednak podkreślić, że roczna dynamika wzrostu funduszy lokujących pozyskane środki poza Polską jest dwukrotnie wyższa. To pokazuje, że podnoszona ostatnio szczególnie często konieczność dywersyfikacji regionalnej inwestycji nie trafia w próżnię.
Z punktu widzenia poszczególnych grup liderem rynku pozostają fundusze polskich akcji, w których zgromadziliśmy 39,3 mld PLN, co stanowi 27,3% polskiego rynku. Kolejne 9 mld PLN posiadamy ulokowane w jednostkach funduszy akcji zagranicznych co sprawia, że udział produktów o najwyższym poziomie ryzyka inwestycyjnego przekroczył już poziom 33%. A jeszcze 12 miesięcy temu udział funduszy akcji na polskim rynku wynosił 19,2%. Warto również zwrócić uwagę na to, że w ciągu ostatniego roku w skali całego rynku najszybciej rosnącym segmentem były właśnie fundusze akcji zagranicznych. Ich aktywa wzrosły w tym czasie niemal sześciokrotnie. To, wraz dynamiką wzrostu aktywów funduszy akcji polskich (ponad 150%) jest wyraźnym dowodem na wzrost akceptacji ryzyka ze strony inwestorów.
Kolejne istotne miejsca na mapie polskiego rynku funduszy zajmują fundusze mieszane i stabilnego wzrostu, w których na koniec października znajdowało się odpowiednio 44,9 oraz 27,1 mld PLN. Zdecydowanie wyższym zainteresowaniem Polaków, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, cieszą się produkty u wyższym udziale akcji w portfelu. Aż 11 mld PLN nowych środków powierzyliśmy w ciągu ostatniego roku właśnie funduszom mieszanym. Do funduszy stabilnego wzrostu, będących hitem początku hossy, trafiło w ciągu ostatniego roku trafiło niespełna 4 mld PLN. Istotny wpływ na dynamikę środków zgromadzonych w obu grupach miała również dysproporcja udziału akcji w ich portfelach, które obok salda wpłat i umorzeń determinowały wzrost wartości zarządzanych przez nie środków.
Łączna wartość aktywów zgromadzonych przez Polaków w trzech grupach o najwyższym poziomie ryzyka inwestycyjnego wyniosła na koniec października 120 mld PLN, co stanowiło 83% wszystkich aktywów.
Wśród pozostałych produktów największy udział w rynku posiadają fundusze dłużne, zarządzające środkami o wartości 9 mld PLN (6,3% udziału). W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość ich aktywów spadła o 1/5, przy czym bardziej traciły produkty dedykowane obligacjom denominowanym w walutach obcych.
Nieco ponad 5,5% środków zgromadziliśmy w najbezpieczniejszych funduszach pieniężnych i gotówkowych. Udział żadnej z pozostałych grup produktów nie przekraczał na koniec października 5%.