Opłata interchange to mechanizm zapewniający maksymalne korzyści wszystkim podmiotom korzystającym z systemów kart płatniczych. Karty płatnicze przynoszą pożytki zarówno konsumentom, jak i detalistom; pozwalają zmniejszyć koszt obsługi gotówki, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu i skrócić czas transakcji. Co więcej, wpływają na wzrost sprzedaży detalistów.
Nie widzimy żadnych oznak jakoby opłata interchange Visa Europe działała jak „podatek od konsumpcji” lub powodowała konieczność podwójnej zapłaty przez konsumentów. Ostatecznym rezultatem znacznego obniżenia stawek interchange byłoby nieproporcjonalne przesunięcie ciężaru kosztów działania systemów kart płatniczych z detalistów na konsumentów.
Opłata interchange zapewnia efektywne działanie systemów kart płatniczych i umożliwia skuteczne zastępowanie nieefektywnych środków płatniczych, takich jak gotówka czy czeki. Stawki opłaty należy ustanawiać na poziomie zapewniającym opłacalność, tak by sektor płatniczy widział uzasadnienie dla kontynuacji inwestycji w innowacje, bezpieczeństwo i efektywność – co zostało dostrzeżone przez panią komisarz. To z kolei będzie pomocne we wdrażaniu wizji wewnętrznego unijnego rynku kart płatniczych wynikającej z koncepcji Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. SEPA).