Na szczególną uwagę zasługuje sektor budownictwa, indeks WIG-budownictwo zyskał +7,83% powracając do poziomów z grudnia 2007. WIG-banki oraz WIG-paliwa kontynuowały spadki ze stycznia. Poziom strat w lutym był jednak znacznie mniejszy i wyniósł odpowiednio – 6,1 i -1,6%. Pod ciężarem rynku ugiął się również silny w grudniu i styczniu sektor WIG-telekomunikacja, wracając tym samym do poziomu z końca listopada 2007. Obok WIG-budownictwa, najsilniejszy wzrost odnotował WIG-informatyka zyskując w lutym +3,98%.
Słabo w lutym zachował się również rynek obligacji. Po stosunkowo spokojnym początku miesiąca, drugi tydzień upłynął pod znakiem wzrostu rentowności polskich papierów. Opublikowane w połowie miesiąca dane o inflacji, która wyniosła 4,3% i o rynku pracy, na którym płace wzrosły w styczniu o 11,5%, mocno zaskoczyły inwestorów. Zaczęli oni dyskontować kolejną podwyżkę stóp procentowych, wracając do scenariusza kolejnych dwóch podwyżek jeszcze w pierwszej połowie roku. Rentowności papierów podniosły się na całej długości krzywej. Ostatni tydzień miesiąca, mimo posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe, upłynął już spokojnie. Indeks IROS mierzący stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, stracił w lutym -0,94%, wobec +1,65% w styczniu. W tym czasie Indeks Rynku Pieniężnego, oparty o jednomiesięczną stawkę WIBID zwiększył swą wartość o +0,42%. Najwięcej w minionym miesiącu straciły papiery najdłuższe 10-letnie, subindeks IROS-10 spadł o -1,45% oraz 5-letnie, których subindeks stracił łącznie -1,18%. Najlepiej wypadły obligacje o najkrótszych terminach do wykupu, ich subindeks IROS-2 stracił -0,43%.
Luty był już czwartym miesiącem z rzędu, w którym fundusze emerytalne odnotowały straty. Zmiana wartości jednostki rozrachunkowej OFE wyniosła średnio -0,39%, wobec -4,34% w styczniu. Benchmark funduszy emerytalnych, indeks IRFU-emp, złożony w 30% ze zmiany wartości WIG-u i w 70% ze zmiany indeksu IROS, spadł w tym czasie o -0,76%. Aż dwunastu funduszom udało się go pokonać, w tym dwa odnotowały dodatnią stopę zwrotu. Od początku roku fundusze emerytalne straciły średnio -4,71%.
Z najlepszym wynikiem zakończył miniony miesiąc fundusz Pekao OFE +0,27%, który po 7 słabych miesiącach, wrócił do formy. Fundusz ten był liderem wzrostów w pierwszej połowie minionego roku, kiedy niemal każdy kolejny miesiąc kończył w pierwszej trójce najlepszych funduszy. Dodatnią stopę zwrotu w lutym odnotował jeszcze tylko jeden fundusz – Nordea OFE +0,11%, który znalazł się w pierwszej trójce comiesięcznych zestawień po raz pierwszy od blisko 2 lat (w czerwcu 2006 zajął trzecie miejsce). W minionym roku wypracowywał wyniki plasujące go najczęściej w drugiej połowie zestawień. W lutym pierwszą trójkę zamyka AIG OFE, który mimo ujemnej stopy zwrotu (-0,08%), jest funduszem stabilnym, osiągającym dobre wyniki w kolejnych miesiącach.
W lutym tylko trzy fundusze wypracowały wyniki słabsze od benchmarku: AEGON OFE, OFE Polsat i OFE Skarbiec – Emerytura. OFE Polsat, fundusz stosujący agresywną politykę inwestycyjną, poza wyjątkowym styczniem, kiedy wypracował wynik najlepszy wśród wszystkich OFE, od sierpnia 2007 roku radzi sobie najsłabiej, miesiąc w miesiąc zajmując jedno z dwóch ostatnich miejsc. Fundusz, który w lutym poradził sobie najgorzej, czyli OFE Skarbiec – Emerytura, którego jednostka spadła o -0,83%, w poprzednich miesiącach wypracowywał dobre wyniki.
Komentarz do rankingu
W lutowym rankingu funduszy emerytalnych pozycje liderów utrzymały fundusze AIG OFE, Generali OFE oraz Pekao OFE. Wszystkie 3 charakteryzują się najlepszą relacją zysku do ryzyka w horyzoncie trzyletnim, dzięki czemu otrzymały najwyższą ocenę 5a. Z wymienionej trójki, jedynie fundusz AIG OFE otrzymał najwyższe noty również w zestawieniu rocznym, w którym pozostałe 2 fundusze otrzymały oceny słabsze 3a. W rankingu długoterminowym zaszły dwie zmiany: OFE Skarbiec – Emerytura otrzymał notę 4a (wzrost z 3a), najwyższą w swojej historii, natomiast ING NNP OFE, który jeszcze w październiku 2007 roku był oceniany na 5a, w lutym otrzymał tylko 3a. Zmiana ta nie powinna dziwić uważnych obserwatorów rynku funduszy emerytalnych, gdyż w rankingu długoterminowym od czterech miesięcy notuje coraz słabsze oceny (spadek z 5a do 3a w lutym).
W horyzoncie rocznym najwyższe oceny 5a, poza wspomnianym AIG OFE, otrzymały AXA OFE (po raz pierwszy od 2,5 lat) oraz Allianz Polska OFE. Z pozostałych zmian warto jeszcze zwrócić uwagę na pogorszenie oceny funduszu OFE Polsat (do 1a z 3a w styczniu), który jeszcze pół roku temu był liderem rankingu. Druga zmiana dotyczy poprawy oceny funduszu Nordea OFE z 1a na 3a. W horyzoncie trzyletnim fundusz ten wciąż jest oceniany bardzo słabo, co potwierdza nota 1a. Niezmiennie od wielu miesięcy, najsłabszą relacją zysku do ryzyka w obu horyzontach czasowych, charakteryzuje się Bankowy OFE.