W ciągu pierwszego półrocza wartość aktywów netto TFI spadła o -28%. Od październikowego szczytu, na poziomie 144 mld PLN, aktywa netto zmniejszyły wartość już o 1/3.
Dzięki dalszemu umacnianiu się złotego aktywa polskich funduszy przeliczone na europejską walutę spadły w czerwcu nieco mniej, bo o -7,4%, osiągając poziom 28,7 mld EUR.
W czerwcu spadek aktywów wynikał z dwóch czynników. Pierwszym z nich są straty generowane przez zarządzających w ślad za słabą koniunkturą na rynkach kapitałowych zarówno w kraju jak i za granicą. Na warszawskim parkiecie indeksy zakończyły czerwiec spadkami, których skala przewyższała zniżki z listopada roku ubiegłego. W niektórych przypadkach, np w segmencie małych spółek, skala przecen była nawet silniejsza od tej, jaką mogliśmy obserwować w styczniu bieżącego roku. Powodów do zadowolenia nie mieli również inwestorzy lokujący środki w funduszach inwestujących poza Polską jak i Ci, którzy zdecydowali się inwestować na polskim rynku obligacji. Według naszych szacunków słaba koniunktura zmniejszyła wartość aktywów netto funduszy w czerwcu o -6 mld PLN. Drugim czynnikiem, obniżającym wartość środków zarządzanych przez krajowe TFI jest utrzymująca się przewaga umorzeń nad nowymi wpłatami. W ostatnim miesiącu pierwszego półrocza, według naszych wyliczeń, saldo tych operacji wyniosło -2,4 mld PLN.
Wzrost wartości zarządzanych środków mogliśmy obserwować jedynie w trzech grupach: w funduszach sekurytyzacyjnych (+17%), nieruchomości (+5%) oraz w funduszach pieniężnych i gotówkowych (+1%). W przypadku pozostałych pięciu podstawowych segmentów mieliśmy w czerwcu do czynienia ze spadkami aktywów.
W największym stopniu ucierpiały tym razem fundusze akcji, których aktywa netto zmniejszyły się aż o -14%. W tym segmencie najgłębszy spadek obserwowaliśmy w przypadku funduszy małych i średnich spółek (AKP_MS), których aktywa spadły o -18,8%. W końcu czerwca w tzw. „misiach” zgromadziliśmy 2,9 mld PLN, czyli jedynie 30% kwoty z rekordowego dotychczas lipca 2007. Gorzej od krajowych „misiów” wypadły jedynie ich regionalne odpowiedniki, których aktywa spadły niemal o 1/5. Najlepiej w segmencie akcyjnym prezentowały się fundusze akcji zagranicznych, lokujące na rynkach naszego regionu (AKZ_NE). Za sprawą rejestracji nowego funduszu zamkniętego, który pozyskał w drodze subskrypcji ponad 160 mln PLN, aktywa tej grupy funduszy spadły w czerwcu jedynie o -3%.
Drugą grupą, która w czerwcu odnotowała największy spadek aktywów są fundusze mieszane będące liderem polskiego rynku (29,4%) głównie za sprawą produktów inwestujących w kraju. W ich przypadku spadek wyniósł blisko -8%, przy czym środki zarządzane przez fundusze mieszane krajowe (MIP) zmniejszyły swoją wartość o blisko -11%, zaś w przypadku ich zagranicznych odpowiedników odnotowaliśmy symboliczny wzrost (o +30 mln PLN).
Mimo dość istotnych rozbieżności w zachowaniu poszczególnych segmentów rynku, istotnym zmianom nie ulega jego struktura. W dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają fundusze mieszane, którym powierzyliśmy blisko 30% inwestowanych środków oraz fundusze akcyjne, których udział w rynku spadł w ciągu pół roku o 5,2 pkt procentowych do poziomu 26,6%. Trzecią siłą na polskim rynku pozostają fundusze stabilnego wzrostu, zarządzające aktywami na poziomie 17,7 mld PLN.
W minionym miesiącu wartość zgromadzonych aktywów po raz pierwszy pokazało 10 nowych funduszy, z czego 8 to fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Łączne aktywa zgromadzone w nowych funduszach na koniec czerwca wyniosły 414 mln PLN.
W całym pierwszym półroczu wartość zarządzanych aktywów po raz pierwszy zaprezentowało 60 funduszy, a zgromadzone w nich na koniec czerwca środki przekroczyły poziom 2 mld PLN.