W trakcie ceremonii kończącej Światową Konferencję Unii Kredytowych WOCCU przyznała prestiżowe nagrody Distinguished Service Award (DSA) oraz uhonorowała wyróżnieniem WOCCU Young Credit Union People Honors (WYCUP).
Spośród 19 nominowanych uczestników pochodzących z 8 krajów nagrodą WYCUP uhonorowani zostali: Joe Argo, Credit Union Central of Ontario, Kanada; Anna Corona, AEA Federal Credit Union, Stany Zjednoczone; Nicholas May, Community CPS Australia, Australia; Rachel Milan, Credit Union Central of Ontario, sponsorowana przez The Co-operators, Kanada i Rafał Sokołowski, SKOK im. Mikołaja Kopernika, Polska. Zwycięzcy w ramach stypendium zostali zaproszeni do bezpłatnego udziału w kolejnej Światowej Konferencji Unii Kredytowych, która odbędzie się w przyszłym roku w Barcelonie, Hiszpania.
Nagrody WOCCU Young Credit Union People (WYCUP) są przyznawane corocznie młodym specjalistom ruchu unii kredytowych z całego świata od 2000 r. Nagrodą jest roczne stypendium stworzone na potrzeby wypromowania kolejnego pokolenia profesjonalistów, zaangażowanych w międzynarodowy rozwój unii kredytowych. Program skierowany jest do osób w wieku do 35 lat, które mają już pewne osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju i promowania swojej unii kredytowej na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym, które są zaangażowane i identyfikują się ze swoją unią kredytową oraz ruchem spółdzielczym oraz wiążą z tym własną karierę zawodową. Nagroda przyznawana jest 5 osobom, których umiejętności, fachowość, kompetencje i osiągnięcia pozwoliły na znaczące usprawnienia w ich własnej organizacji unii kredytowych lub też na szczeblu międzynarodowym.
Nagrody indywidualne Distinguished Service AwardS wręczono w tym roku Chrisowi Bakerowi, prezesowi i dyrektorowi generalnemu Australijskich Unii Kredytowych-Credit Union Foundation of Australia (CUFA)-za wkład w rozwój lokalnych unii kredytowych i działalności międzynarodowej oraz Karen Schwartz, dyrektor Americas Association of Cooperative and Mutual Insurance Societies za rozwijanie współpracy pomiędzy organizacjami spółdzielczymi.
W kategorii organizacji nagroda DSA została przyznana Credit Union Foundation of Australia (CUFA) za działalność na rzecz ewolucji lokalnego i międzynarodowego ruchu spółdzielczego, wspierania i poprawy warunków życiowych biedniejszych społeczeństw.
Programy CUFA w Sri Lance, na Wyspach Salomona, Fidżi, Timorze, w Tonga, Tuvalu i Kambodży pomogły stworzyć dostęp do usług finansowych dla biednych społeczności o niskiej świadomości ekonomicznej. Peter Mason, dyrektor generalny CUFA, przyjmując nagrodę DSA wyraził wdzięczność oraz podziękowania wszystkim, którzy byli zaangażowani w projekty wspierające rozwój usług finansowych w wymienionych regionach świata.
Nagrody DSA są przyznawane od 1986 roku osobom i instytucjom, które zasłużyły się dla rozwoju spółdzielczości na świecie. W ostatnich latach wyróżniono m.in. w 2005 r. Kościół rzymskokatolicki , a w 2003 r. Amerykańską Korporację Pokojową. W roku 2007 niniejszym wyróżnieniem uhonorowano Fundację na rzecz Polskich Związków Kredytowych za szczególny wkład w rozwój polskiego systemu SKOK oraz projekty rozwojowe, które stanowią wzór dla unii kredytowych rozwijających swoją działalność w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Światowa Rada Związków Kredytowych (World Council of Credit Unions, Inc., z siedzibą w Madison w USA) to międzynarodowy związek unii kredytowych. Działa od 1971 roku, zrzeszając unie z 96 krajów. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą ponad bilion dolarów. Należy do nich ponad 177 milionów członków, zrzeszonych w 49 134 Kasach.
WOCCU jest orędownikiem zrównoważonego i trwałego rozwoju unii kredytowych na świecie i udostępniania ludziom przystępnych, ale wysokiej jakości usług finansowych. Unie kredytowe funkcjonujące w naszym kraju pod nazwą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych są instytucjami samopomocy finansowej, stawiającymi sobie za cel działanie dla dobra i poprawy sytuacji materialnej, warunków i szans życiowych swoich członków i ich rodzin. Tak jak w innych krajach świata, spółdzielcze kasy świadczą usługi finansowe – oszczędnościowe, kredytowe i ubezpieczeniowe – na rzecz swoich członków-osób zazwyczaj niezamożnych, których możliwość korzystania z oferty komercyjnych instytucji finansowych, z uwagi na osiągane przez nich niskie dochody, jest często ograniczona bądź niemożliwa.