PZU, Compensa i Warta znalazły się na czele w rankingu jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2015 rok*.
Na kolejnych pozycjach uplasowały się Aviva i Link4, które zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Największego skoku w klasyfikacji – dokonały Aviva i PZU, wspinając się odpowiednio o dwanaście i dziewięć pozycji. Ranking pokazuje również, że są możliwe inne kryteria oceny firm oferujących polisy OC i AC, niż tylko wysokość składki.
Ranking ubezpieczycieli za rok 2015 – w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG** – przygotowany został już po raz piąty. Klasyfikację sporządzono w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych o polisach i szkodach, ale też odsetek błędnych (unieważnianych) rekordów. – Nasz ranking ma na celu zmobilizowanie firm do dbałości o jakość oraz terminowość przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.
– Utrzymanie wysokiej jakości tych danych leży bowiem w interesie całego rynku, szczególnie teraz, gdy rosną ceny polis i rzetelna informacja o historii ubezpieczenia danego kierowcy ma wpływ na precyzyjne wyliczenie wysokości jego składki- dodaje.
Na koniec 2015 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC – dla 21,73 mln pojazdów (przed rokiem 20,88 mln) oraz AC – dla 4,93 mln pojazdów (odpowiednio 4,67 mln), a ponadto informacje o blisko 2,1 mln wypłat odszkodowań z tych polis (OC i AC). W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe skierowały do bazy OI UFG ponad 144 mln zapytańo historię ubezpieczenia posiadaczy i kierowców pojazdów i 120 mln zapytań o szkody przez nich spowodowane.
– Kolejne lata publikacji rankingu wskazują systematyczny wzrost rzetelności ubezpieczycieli w zasilaniu ogólnopolskiej bazy danych ubezpieczeń komunikacyjnych- mówi Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG. – Warto podkreślić, że różnice między ubezpieczycielami z pierwszej piątki rankingu są naprawdę minimalne, a również firmy z końcowych miejsc – każdego roku – wyraźnie poprawiają swoje wyniki. Cieszy więc niezwykle, że poszczególne firmy przykładają coraz większą wagę i znaczenie do jakości danych przesyłanych do bazy Funduszu- dodaje.
Zgodnie z delegacją nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej (art. 455) Fundusz rozpoczął budowę bazy zdarzeń i szkód dla ubezpieczeń innych niż komunikacyjne. – Budowa tej bazy jest jednym z głównym zadań i wyzwań stojących przed UFG w tym i przyszłym roku i mam nadzieję, że kilkunastoletnia współpraca UFG i ubezpieczycieli komunikacyjnych będzie stanowić tu źródło cennych doświadczeń- mówi wiceprezes Cwalińska Weychert. W przeciwieństwie do bazy komunikacyjnej – baza zdarzeń i szkód będzie nieobowiązkowa i będzie działać na zasadzie wzajemności. Pierwsze efekty prac nad bazą mogą być widoczne już w drugiej połowie 2016 roku.
* w rankingu brane są pod uwagę dane przekazywane przez ubezpieczycieli komunikacyjnych do Ośrodka Informacji UFG (OI UFG),
** OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.