Aż 77% internautów przyznaje, że problemy Amber Gold wpłynęły negatywnie na postrzeganie przez nich parabanków. Ponad połowa badanych (59%) zaczęła gorzej oceniać skuteczność KNF oraz UOKiK. Co trzeci respondent (32%) również ma mniejsze zaufanie do banków. Jednocześnie aż 90% badanych przyznaje, że nie ulokowałaby oszczędności w firmie, która nie podlega nadzorowi finansowemu – wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.
Sytuacja związana z Amber Gold wpłynęła na zmniejszenie zaufania do wszystkich instytucji finansowych i instytucji nadzorujących rynek finansowy. Najbardziej straciły parabanki oraz KNF i UOKIK. Stratne są również banki. Jednocześnie 68% badanych przyznało, że gdyby informacje o ofercie instytucji parabankowych były opatrzone zapisem: „Instytucja nie podlega polskiemu nadzorowi finansowemu” byłoby to wystarczające ostrzeżenie, że finanse klientów tych instytucji mogą być zagrożone.
Instytucje, które straciły wizerunkowo na problemach Amber Gold
Źródło: ARC Rynek i Opinia, 13.08.2012
Tylko 10% respondentów zdecydowałaby się obecnie na ulokowanie swoich oszczędności w firmach, które nie podlegają nadzorowi finansowemu, gdyby proponowane zyski były wyższe niż te oferowane przez banki.
„Z naszego sondażu wynika, że respondenci z dużą dozą nieufności obserwują wydarzenia na rynku finansowym z ostatnich tygodni. Sytuacja związana z Amber Gold spowodowała nie tylko obniżenie zaufania do instytucji parabankowych, lecz również spadek wiary w skuteczność urzędów nadzorczych, jak i całego systemu finansowego. Problemy Amber Gold stanowią przestrogę dla klientów, żeby dokładnie sprawdzać, czy dana instytucja podlega pod nadzór finansowy czy nie. Można przypuszczać, że do tej pory wiele osób nie do końca miało wiedzę w tym obszarze” – mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.
O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniu 12.08.2012 metodą CAWI (badania on-line) na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania próbie respondentów N=500.
Źródło: ARC Rynek i Opinia