Apel o równe traktowanie akcjonariuszy jest głosem w sprawie projektu ustawy „o zasadach nieodpłatnego nabywania od Skarbu Państwa akcji przez uprawnionych pracowników w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego”. W najbliższy czwartek 23 sierpnia 2007 roku, w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się historyczne, ze względu na ilość zgłoszonych wniosków, wysłuchanie publiczne. Do kancelarii Sejmu wpłynęło blisko 1300 zgłoszeń, co spowodowało zmianę miejsca wysłuchania z Sali Kolumnowej w Sejmie na Salę Kongresową.
Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa wyklucza prawo zamiany akcji spółek energetycznych należące do osób, które nie są pracownikami firmy lub ich spadkobiercami, na akcje mającej powstać giełdowej „Polskiej Grupy Energetycznej” oraz „Grupy Energetycznej Południe”. Wśród osób, którym nie przyznano prawa zamiany akcji, są osoby prywatne, w tym byli pracownicy, a także międzynarodowe i krajowe fundusze inwestycyjne. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, mimo negatywnych opinii zarówno ze strony Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów jak i Rządowego Centrum Legislacji. Negatywną opinię wydały również Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Konfederacja Pracodawców Polskich, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i PKPP Lewiatan.
Celem apelu kierowanego do Premiera i Ministra Skarbu Państwa jest zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje omawianej ustawy. Wprowadzenie ustawy w życie narazi inwestorów na łączne straty sięgające 500 mln. zł. W opinii ekspertów projekt ustawy uderza w jeden z podstawowych fundamentów demokratycznego państwa – prawo własności prywatnej.
Szanowny Pan Jarosław Kaczyński
Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej,
Szanowny Pan Wojciech Jasiński
Minister Skarbu Państwa
Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze
Apelujemy o równe traktowanie akcjonariuszy
W dniu jutrzejszym, w czwartek 23.08, odbędzie się historyczne, ze względu na olbrzymie zainteresowanie, wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy „o zasadach nieodpłatnego nabywania od Skarbu Państwa akcji przez uprawnionych pracowników w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego”. Zainteresowanie udziałem w debacie obrazuje całą skalę problemu. Do Kancelarii Sejmu wpłynęło blisko 1300 zgłoszeń. Jest to rekordowa liczba zgłoszeń w historii wszystkich wysłuchań publicznych.
Projekt ustawy przygotowywany przez Ministerstwo Skarbu Państwa wyklucza prawo zamiany akcji spółek energetycznych należące do osób, które nie są pracownikami firm lub ich spadkobiercami, na akcje mającej powstać giełdowej „Polskiej Grupy Energetycznej” oraz „Grupy Energetycznej Południe”. Wśród osób, którym nie przyznano prawa zamiany akcji, są osoby prywatne, w tym byli pracownicy, a także międzynarodowe i krajowe fundusze inwestycyjne.
Panie Premierze, Panie Ministrze, proponowana ustawa dyskryminuje znaczną grupę akcjonariuszy, którzy zakupili akcje zgodnie z wszelkimi przepisami prawa.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, mimo negatywnych opinii zarówno ze strony Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów jak i Rządowego Centrum Legislacji.
Negatywną opinię wydały również: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Konfederacja Pracodawców Polskich, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i PKPP Lewiatan. Wszystkie te organizacje zwróciły uwagę na konieczność zmiany przepisu, który w ewidentny sposób różnicuje pozycje akcjonariuszy będących przecież współwłaścicielami tej samej firmy i posiadających takie same akcje.
Analizy prawne, przeprowadzone przez renomowane kancelarie prawne, stwierdzają, że projekt ww. ustawy w obecnej formie łamie konstytucyjne prawo własności prywatnej – fundament demokratycznego państwa.
Powstała sytuacja może spowodować utratę zaufania do państwa polskiego, inwestorów krajowych i zagranicznych – tak indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Konsekwencją wprowadzenia takiego przepisu będzie zmniejszenie napływu pieniędzy na polski rynek kapitałowy. I to w momencie narastania międzynarodowej konkurencji o względy inwestorów na coraz szerzej otwierających się rynkach. Uchwalenie projektu w opinii specjalistów grozi jego zaskarżeniem do Trybunału Konstytucyjnego co narazi Skarb Państwa na ogromne straty. Konsolidacja sektora energetycznego w Polsce, niezbędna dla rozwoju tej branży, nie zostanie dokończona – ze szkodą dla spółek i ich akcjonariuszy, w tym Skarbu Państwa.
Panie Premierze, Panie Ministrze w imieniu inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, których reprezentujemy, zwracamy się z apelem o zmianę projektowanych przepisów, które są niezgodne z Konstytucją RP, z prawem unijnym, a także traktatami międzynarodowymi.
Apelujemy o modyfikację proponowanej ustawy tak, aby chroniła jeden z podstawowych fundamentów demokratycznego państwa – prawo własności prywatnej.
Marek Chłopek, Partner Penton Partners
Artur Wnuk, Członek Zarządu Secus Asset Management