Powstanie GPS stanowiło przełom w dziedzinie nawigacji i lokalizacji, zaś udostępnienie przez rząd Stanów Zjednoczonych sygnału systemu użytkownikom cywilnym przyczyniło się do popularyzacji systemów nawigacji satelitarnej w nauce, gospodarce i życiu codziennym. Obecnie wykorzystywany on jest tak samo przez państwa czy też wielkie korporacje w charakterze globalnym jak i przez użytkowników indywidualnych. Dzięki rozwojowi elektroniki sprzęt GPS staje się coraz mniejszy, tańszy, a także bardziej funkcjonalny. Po wprowadzeniu nawigacji satelitarnej do kieszonkowych komputerów osobistych przyszła pora na telefonię komórkową i odtwarzacze mp3.
System pozycjonowania satelitarnego pozwala nam nie tylko odnaleźć swoje położenie, ale też umożliwia odszukanie innych, ważnych dla nas rzeczy, osób, a nawet ukochanych pupili. i-Kids przypomina uproszczony telefon komórkowy. Urządzenie przeznaczone jest dla dzieci i umożliwia im kontaktowanie się z kilkoma określonymi numerami, rodzicom zaś podaje jego położenie precyzyjnie określone przez GPS. O krok dalej poszła pewna japońska firma, która wypuściła na rynek serię szkolnych plecaków wyposażonych fabrycznie w lokalizator GPS. Miejsce pobytu dziecka poznać można przez telefon lub internet. Miłośnicy zwierząt też coraz częściej mogą znaleźć coś dla siebie w ofercie urządzeń GPS. PetCell jest psią obrożą wyposażoną w nadajnik GSM, dzięki któremu odnajdziemy zaginionego pupila.
Równie imponująco w ostatnich latach rozwijał się system globalnej nawigacji w sferze motoryzacyjnej. Systemy takie jak AutoMapa nie tylko wskazują najkrótszą i najszybszą trasę, lecz także mogą ją rejestrować i oceniać pod kątem optymalności, co otwiera możliwość budowania satelitarnych tachografów.
Właściwości mapy można łatwo rozszerzyć dodając do pamięci kolejne ważne dla użytkownika punkty: restauracje, stacje benzynowe czy też inne obiekty publicznego użytku. Można to zrobić samodzielnie wprowadzając położenie odwiedzanego interesującego miejsca lub pobrać z systemu internetowego typu Poi.Mobilne.Net. W serwisie znajdują się informacje o położeniu kilkadziesięciu tysięcy pożytecznych miejsc zgromadzonych przez innych użytkowników. Jednak systemy nawigacji satelitarnej nie muszą już kojarzyć się wyłącznie z podrożą samochodem. AutoMapa równie dobrze sprawdza się podczas wypraw po dziewiczych terenach, kiedy to w razie zgubienia można szybko namierzyć swoją pozycję i po własnych śladach trafić z powrotem do domu. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości globalne systemy pozycjonowania i komunikacji będą równie dostępne i wszechobecne jak dzisiejsze komórki.