28 marca w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się uroczyste podpisanie umowy między Bankiem Ochrony Środowiska a Bankiem Gospodarstwa Krajowego na wdrażanie nowego instrumentu finansowego – Pożyczki na udział w odbudowie Ukrainy. BOŚ jako Operator (tzw. partner finansujący) otrzyma na początek 70 mln zł na udzielanie bardzo nisko oprocentowanych pożyczek. W przypadku dużego zainteresowania pożyczkami BGK może zwiększyć tę kwotę.

Bank Ochrony Środowiska został wybrany jako jeden z trzech Operatorów nowego produktu i jednocześnie jedyny bank uczestniczący w programie. Jako Partner Finansujący, będzie udzielać preferencyjnych pożyczek dla firm szukających finansowania na realizację działań związanych z odbudową Ukrainy, prowadzonych na terytorium Polski.
– Mówimy o preferencyjnym finansowaniu szerokiego zakresu wydatków związanych z wymianą handlową z firmami ukraińskim. Oferta jest kierowana do każdej firmy, która już teraz kooperuje z firmami ukraińskimi lub zamierza taką współpracę podjąć. Liczymy, że jej efektem będzie również wzrost inwestycji na terytorium naszego kraju- prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK.
– Odbudowa Ukrainy to nie tylko obowiązek międzynarodowy, ale i szansa rozwojowa dla polskich przedsiębiorców – powiedział podczas oficjalnego podpisania umowy Bartosz Kublik, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.
– Jako bank zaangażowany w zrównoważony rozwój, mamy w DNA nie tylko ochronę środowiska, ale także wspieranie inicjatyw o znaczeniu strategicznym – takich jak udział polskich firm w odbudowie Ukrainy. Nasz udział w nowym programie pożyczkowym wpisuje się w naszą misję. Daje także możliwość wykorzystania naszego know-how i doświadczenia we wdrażaniu pożyczek unijnych na cele proekologiczne. Dzięki współpracy z BGK takie pożyczki udzielamy na terenie kilku województw – dodał Prezes.
BOŚ na początek otrzyma 70 mln złotych, z potencjałem zwiększenia tej puli. Środki te pochodzą ze spłat pożyczek płynnościowych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, które służyły przeciwdziałaniu skutkom gospodarczym pandemii.
Kto i na jakich warunkach może otrzymać preferencyjną pożyczkę?
Pożyczka skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce, którzy planują lub realizują przedsięwzięcia związane z odbudową gospodarczą Ukrainy, zarówno poprzez eksport produktów i usług, współpracę z ukraińskimi partnerami, jak i udział
w projektach infrastrukturalnych, logistycznych czy medycznych. Z pożyczki mogą skorzystać zarówno firmy z sektora MŚP, jak i firmy większe.
Produkt oferuje następujące warunki finansowe:
* wysokość pożyczki do 10 mln zł,
* do 10 lat spłaty (w niektórych przypadkach do 12 lat),
* niskie oprocentowanie – od 1% do 2%,
* możliwość sfinansowania całej inwestycji – także z VAT.
Współpraca BOŚ i BGK
Bank Ochrony Środowiska już teraz wdraża pożyczki unijne ze środków powierzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszy Europejskich dla Regionów 2021-2027, w tym na OZE i efektywność energetyczną w województwach: lubelskim, podlaskim, małopolskim i dolnośląskim. Dodatkowo, stale poszerza swój zasięg o kolejne województwa.
Już niedługo w ofercie banku pojawią się preferencyjne pożyczki w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim. Współpraca z BGK w ramach nowego instrumentu to kolejny krok w umacnianiu pozycji BOŚ jako lidera w finansowaniu zrównoważonego rozwoju i odbudowy.
Uruchomienie pożyczek na odbudowę Ukrainy udzielanych przez BOŚ w ramach umowy zawartej z BGK planowane jest na maj 2025 r.
Źródło: BOŚ