Na pytanie dziennikarza o niepokojących informacjach dotyczących wyboru Alicji Kornasiewicz na stanowisko prezesa i jego spotkaniu z szefem rady nadzorczej, Stopczyński udziela następującej odpowiedzi: „Rozmowa ta miała charakter informacyjny i dotyczyła trybu wyboru prezesa na posiedzeniu rady nadzorczej. Rada reprezentuje właściciela, a jej członkowie mogą uzyskać instrukcje zgodnie z wolą właściciela. Należy wyraźnie odróżnić tutaj wywieranie presji od rekomendacji, udzielanej przez akcjonariusza. Gdyby jednak informacja o naciskach potwierdziła się, na pewno nie pozostaniemy obojętni”.
O tym, czy KNF zamierza wprowadzić pomocne rozwiązania systemowe, Andrzej Stopczyński odpowiada: „W maju ubiegłego roku wystosowaliśmy do banków pismo z bardzo konkretnymi zaleceniami dotyczącymi procesu sprzedaży instrumentów pochodnych klientom niefinansowym, ale też zarządzania ryzykiem takich produktów oraz postępowania w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo niespłacenia zobowiązań przez firmę. Oprócz tego obowiązują rekomendacje z 1996 i 1997 roku, dotyczące instrumentów pochodnych. Chodzi o rekomendację A (odnosi się ona do ryzyka związanego z zawieraniem transakcji na instrumentach pochodnych) oraz I (dotyczy zarządzania ryzykiem walutowym). Obie rekomendacje są obecnie nowelizowane, bo przez dziesięć lat rynek się zmienił i inne są też potrzeby klientów.”
„W większości banków, które były istotnie zaangażowane w problem instrumentów pochodnych zabezpieczających przed ryzykiem kursowym, zdarzały się nieprawidłowości. Skala była jednak różna. Najbardziej rażące były sytuacje, w których bank unikał polubownego rozwiązania problemu. Prawie zawsze, poza przypadkami klientów, którzy nie chcieli polubownej drogi, można było znaleźć kompromisowe rozwiązania. Bardzo krytycznie ocenialiśmy sytuację, gdy bank nie podejmował dialogu.” – odpowiedź A. Stopczyńskiego na pytanie dotyczące nałożenia kar na banki w związku z opcjami.
W lutym Alicja Kornasiewicz obejmie funkcję prezesa banku Pekao S.A. W chwili obecnej jest jeszcze prezesem zarządu UniCredit CAIB Poland S.A. Od wrześnie 2008 roku zarządza także UniCredit CAIB w Austrii. Kornasiewicz jest Biegłym Rewidentem oraz członkiem Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
Na podstawie wywiadu Mirosława Kuka „Stopczyński: KNF czeka na wyjaśnienia Pekao” w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.