Dom Polski (Polish House) w Davos jest miejscem inspirujących spotkań i ożywionego dialogu, którego zadaniem jest promocja Polski i stawianie ważnych pytań dotyczących problemów gospodarczych i społecznych o znaczeniu globalnym. W tym roku Dom Polski otworzył swoje podwoje już po raz trzeci w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, od 22 do 26 maja 2022, a debaty odbywają się w samym centrum Davos przy głównej ulicy szwajcarskiego miasteczka, pod adresem Promenade 67.
Po raz pierwszy Polish House pojawił się w Davos w styczniu 2019 roku, z inicjatywy Banku Pekao oraz lidera polskiego rynku ubezpieczeniowego PZU. W tym roku współgospodarzami Domu oprócz Banku Pekao jest dziewięć wielkich polskich firm oraz instytucji: Bank Gospodarstwa Krajowego, Narodowy Bank Polski, Polski Fundusz Rozwoju, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, KGHM Polska Miedź, PKN ORLEN, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PKO Bank Polski oraz PZU.
W tegorocznych debatach nacisk zostanie położony na dyskusję o obszarach o największym potencjale dalszego rozwoju w Polsce, możliwościach inwestycyjnych, a także wyzwaniach, które stoją przed Polską. Wśród najważniejszych kwestii jakie będą omawiane są m.in. dywersyfikacja dostaw energii, zielona energetyka, pomoc dla ukraińskich uchodźców, utrzymanie wzrostu PKB w perspektywie długoterminowej czy cyberbezpieczeństwo.
Udział w wydarzeniach w Davos zapowiedzieli Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Premier RP Mateusz Morawiecki, a także Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wezmą w nich udział także inwestorzy, eksporterzy, importerzy, naukowcy. Dyskusjom towarzyszyć będą wydarzenia prezentujące polską kulturę.
Bank Pekao o inwestycjach, łańcuchach dostaw, technologiach i energetyce
Bank Pekao jest gospodarzem debaty inaugurującej cykl merytorycznych spotkań w ramach Domu Polskiego i poświęconej miejscu Europy Środkowo-Wschodniej na globalnej mapie łańcuchów wartości i centrów kompetencji. Debata poprzedzona wystąpieniem Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina skoncentruje się na zakłóceniach w łańcuchach dostaw spowodowanych pandemią COVID-19 oraz geopolitycznych następstwach rosyjskiej inwazji na Ukrainę – wydarzeniach, które skłoniły firmy do myślenia o dywersyfikacji i skróceniu swoich łańcuchów dostaw oraz przemyśleniu swoich strategii biznesowych i badawczo-rozwojowych.
Debata będzie dotyczyła także tego, w jaki sposób Europa Środkowo-Wschodnia może wzmocnić swoje konkurencyjne atuty, które czynią ją atrakcyjną dla inwestycji w obszarze technologii i centrów badawczo-rozwojowych.
– Mam nadzieję, że spotkania w Davos, będą dobrą okazją, aby przybliżyć zagranicznym firmom, inwestorom i liderom Polskę, jako miejsce interesujące pod kątem inwestycji i współpracy handlowej. Podczas naszej debaty chcemy porozmawiać o wyzwaniach dla Polski i regionu Europy Środkowej i Wschodniej. O tym co zrobić, by wykorzystać nasze potencjalne przewagi konkurencyjne, jak centralne położenie geograficzne, solidna infrastruktura, ekosystem dostawców oraz wykształcone kadry do przyciągnięcia inwestycji oraz rozwoju technologii i zaawansowanego przemysłu – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.
Gośćmi debaty Pekao będą przedstawiciele największych polskich i światowych firm, w tym IBM, Google i Honeywell. Prezentację wprowadzającą do dyskusji i kontekst globalny przedstawi firma McKinsey & Company.
Przedstawiciele Banku Pekao wezmą również udział w innych debatach i dyskusjach panelowych, zastanawiając się m.in. nad możliwościami dywersyfikacji energetycznej w Europie, nad tym jakie są najlepsze technologie w energetyce odnawialnej , które mogą okazać się zarazem najlepszą inwestycją, a jakie są główne bariery dla inwestycji w zieloną energetykę. Jedna z debat z udziałem Banku Pekao będzie poświęcona roli instytucji finansowych w transformacji energetycznej. Obecność w Davos będzie również dla Banku Pekao okazją do spotkania z obecnymi oraz potencjalnymi klientami i kontrahentami oraz promocji banku jako jednej z największych instytucji finansowych w Polsce i regionie.
Spotkanie światowych liderów
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos gromadzi najważniejszych przywódców politycznych, przedstawicieli rządów, prezesów największych firm, szefów organizacji pożytku publicznego, intelektualistów i naukowców. Uczestnicy poruszają kwestie dotyczące kluczowych wyzwań ekonomicznych oraz społecznych, ważnych z punktu widzenia światowej gospodarki i całej ludzkości. W sumie, corocznie w Forum uczestniczy ok. 3000 reprezentantów pochodzących ze 110 krajów.
DEBATY W POLISH HOUSE Z UDZIAŁEM BANKU PEKAO:
PONIEDZIAŁEK, 23 MAJA, GODZ. 9.30
The role of CEE on the global value chains and competence centres map in the post-pandemic new normal – debata organizowana przez Bank Pekao z udziałem prezesa Banku Pekao, Leszka Skiby.
PONIEDZIAŁEK, 23 MAJA, GODZ. 13.00
European energy diversification: How alternative sources, routes, and clean technologies can bolster energy security – debata z udziałem Pawła Strączyńskiego, wiceprezesa Banku Pekao, nadzorującego Pion Finansowy.
ŚRODA, 25 MAJA, GODZ. 13.00
Defining the role of financial institutions in energy transition – debata z udziałem Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa Banku Pekao, nadzorującego Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej,
Źródło: Bank Pekao S.A