Karty płatnicze z mikroprocesorem EMV są w Polsce coraz bardziej popularne. Jak podaje Narodowy Bank Polski, pod koniec marca 2008 na rynku było około 2,4 mln tego typu kart co w porównaniu do poprzedniego kwartału, stanowiło wzrost o 21,6%.
Dynamiczny wzrost kart z chipem
Obecnie udział kart chipowych w rynku to niecałe 9%, ale coraz więcej polskich banków przeprowadza proces migracji kart na standard EMV a dynamika wzrostu liczby wydanych kart z mikroprocesorami jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku kart z paskami magnetycznymi (1,46%).
Dostosowując swoje bankomaty do standardu EMV, eCard ma na celu sprostanie wymogom SEPA ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i wygody użytkowników kart płatniczych. eCard chce w ten sposób wyjść naprzeciw zmianom dokonywanym przez banki wydające karty z mikroprocesorem, które zapewniają lepszą kontrolę kredytową poprzez możliwość ustanawiania wielu limitów i zdalnego sterowania limitami przez bank, zmniejszają koszty obsługi dzięki dokonywaniu transakcji w trybie off line i zwiększają funkcjonalność karty poprzez obsługę wielu aplikacji.
– Naszym celem jest świadczenie nowoczesnych usług odpowiadających potrzebom klientów. Dostosowanie naszych bankomatów do standardu EMV było dla nas naturalne wobec rosnącego zapotrzebowania na obsługę kart z mikroprocesorami – mówi Konrad Korobowicz, prezes eCard S.A.
Wśród partnerów eCardu, którzy są w trakcie lub zakończyli już proces migracji kart na EMV znajdują się między innymi mBank, Multibank, BZ WBK i Nordea Bank.
O popularności tego typu kart decyduje nie tylko aktywność organizacji kartowych i wymagania SEPA, ale też liczne korzyści jakie odnoszą zarówno banki jak i użytkownicy kart. System EMV powstał w 1999 roku w wyniku współpracy Europay, Mastercard i Visa.
EMV oznacza bezpieczeństwo
Nazwa to akronim firm biorących udział w projekcie. Ich celem było stworzenie ogólnoświatowego, zunifikowanego i bezpiecznego standardu który przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Obecnie karty chipowe uważane są za przyszłość elektronicznych produktów bankowych. Są nie tylko bezpieczniejsze niż wykorzystywane dotąd karty z paskiem magnetycznym, ale również wielofunkcyjne. Karty w mikroprocesorami umożliwiają zastosowanie wielu aplikacji, a co za tym idzie ich personalizację poprzez możliwość ustalenia wielu limitów kredytowych (ustawiane niezależnie dla transakcji dokonywanych np. w kraju i za granicą), zdalne modyfikowanie zapisanych na karcie danych, realizację funkcji dodatkowych takich jak programy lojalnościowe czy wykorzystanie karty w charakterze biletu miejskiego.
Najważniejsza jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Karty wyposażone w chipy praktycznie uniemożliwiają tzw. skimming czyli kopiowanie kart wykorzystywane do dokonywania zakupów na rachunek ich posiadacza. Kopiowaniu ulegają dane zapisane na paskach magnetycznych więc wprowadzenie do nich chipów, które nie mogą zostać skopiowane, uniemożliwi oszustwa. Dodatkowo, dzięki obecności mikroprocesora, użytkownik sam wprowadza kartę do terminala POS czyli w ogóle nie traci z nią kontaktu.
Polska była jednym z trzech krajów (obok Francji i Wielkiej Brytanii), które brały udział w pilotażowym programie wprowadzania technologii kart w standardzie EMV. W projekcie wziął udział bank PKO BP, który wydał takie karty w 1999 roku w ramach testu. Całkowicie przeszedł już na nie bank BZ WBK, który rozpoczął ich wydawanie w 2005 roku.
eCard stawia na bezpieczeństwo
Podobną funkcję co EMV w bankomatach spełnia standard 3D Secure w segmencie płatności internetowych. Jest to również standard międzynarodowy zapewniający bezpieczeństwo przy dokonywaniu zakupów w internecie. Dzięki dodatkowej autoryzacji transakcji (dodatkowy PIN definiowany przez użytkownika), uniemożliwia wykorzystanie przez nieuczciwego internautę danych nie swojej karty.
W ostatnich dniach standard ten wdrożył bank BZWBK. Można przypuszczać, że w ślad tej instytucji pójdą kolejne. Tymczasem eCard jest gotowy do wdrożenia tego rozwiązania w każdej instytucji w Polsce, w sposób maksymalnie dopasowany do oczekiwań klienta. Dzięki outsource’ingowi tego rozwiązania instytucje finansowe nie muszą angażować swoich zasobów na zwiększenie bezpieczeństwa, oraz oszczędzają środki finansowe i czas.
eCard wdraża standard 3DSecure w jednej z polskich instytucji finansowych. Jak zapewnia zarząd Spółki, usługa 3DSecure cieszy się dużym zainteresowaniem i trwają działania, które mogą doprowadzić do podpisania kolejnych umów w tym zakresie.