Kryteria konkursu „Lider informatyki instytucji finansowych” w trzech podstawowych kategoriach pozostały bez zmian i wszyscy już wiedzą, że w kategorii systemy transakcyjne ocenie będą podlegały wdrożenia z 2010 r., które automatyzują transakcje, pozwalają klientowi banku na zdalny dostęp do własnych zasobów i przeprowadzanie dozwolonych przez bank transakcji.
Po 2009 roku, trudnym dla instytucji finansowych, mijający rok 2010 do najgorszych nie należy, w czym swój niemały udział mają rozwiązania informatyczne. A banki już nie tylko wykorzystują technologie, ale tworzą z technologii biznes finansowy. Dlatego też tegoroczne wdrożenia (one są przedmiotem konkursowych zmagań) pokażą – bardziej niż kiedykolwiek – w jakiej kondycji są instytucje finansowe. Zdaniem Andrzeja Dyżewskiego, właściciela biura analitycznego DiS, które na bieżąco monitoruje sytuację na rynku informatycznym, ubiegły rok był rokiem wstrzemięźliwego inwestowania w informatykę. Tak było również w sektorze finansowym. Warto jednak zauważyć, zaznaczył Andrzej Dyżewski, że IT w sektorze finansowym jest obecnie czymś tak naturalnym jak powietrze.
Konkurs pokazał też, że instytucjom finansowym nie brakuje odwagi, aby wycofać się z outsourcingu. Potencjał własnych informatyków pozwolił na realizowanie wewnętrznych koncepcji różnych rozwiązań. Katarzyna Łubieńska, członek Zarządu PKO BP Finat, odbierając statuetkę Lidera w kategorii systemy transakcyjne powiedziała: W środowisku agenta transferowego normą jest to, że systemy używane do obsługi rejestrów są dedykowane. Ponieważ założyliśmy, że będzie to rozwiązanie silnie scentralizowane i parametryczne, pozwalające na automatyzację wielu procesów w celu optymalizacji kosztów, więc zdecydowaliśmy się na zbudowanie tego rozwiązania we własnym zakresie, bo nie może to być gotowy system. Dodatkową korzyścią jest to, że powstałe w ten sposób rozwiązania mogą być też użyte w nowych projektach. Ponadto zespół informatyczny, który rozwija to oprogramowanie na bieżąco, dba o to, aby nowe elementy były funkcjonalne i bezpieczne.
Obecnie w sferze zainteresowania banków znajdują się rozwiązania ukryte na zapleczu. Dlatego spodziewamy się, że w kategorii systemów „back office” będziemy mogli poznać wiele ciekawych wdrożeń. Te rozwiązania wspomagają pracę zaplecza instytucji finansowej. 2010 rok ma duże znaczenie dla uzyskania przewagi konkurencyjnej, dlatego że „środek ciężkości” w walce o klientów przesuwa się coraz bardziej w kierunku jakości obsługi. Systemy informatyczne są w tym przypadku bardzo dobrym narzędziem do podnoszenia poziomu obsługi. Nie brakuje więc nowych wdrożeń. Nie jest już dla nikogo tajemnicą, że systemy informatyczne nie tylko wspomagają podejmowanie decyzji, ale wiele z systemów automatyzujących różne procesy – samodzielnie „podejmuje” decyzje.
Systemy analityczne w bankach są już standardem i nowe wdrożenia służą do uzyskiwania przewagi konkurencyjnej. Co prawda nie sprzyja to ujawnianiu szczegółów, ale trzeba też wiedzieć, że jeżeli informacja o korzystaniu przez bank z takiego systemu trafia do klienta, to jest to niewątpliwa korzyść, bo poprawia wizerunek banku jako instytucji bardzo nowoczesnej. Zanim trafność decyzji o wdrożeniu potwierdzi rynek, warto sprawdzić jak wdrożenie zostanie ocenione w konkursie. Warto też pamiętać o tym, że na jakość obsługi wpływa sposób zarządzania personelem i poziom wyszkolenia, który podnosi się dzięki kolejnym szkoleniom.
Spodziewamy się, że w tym roku dużym zainteresowaniem w konkursie będzie cieszyła się bankowość elektroniczna i e-finanse. Powód wydaje się jasny. Technologia umożliwia, jak nigdy dotąd, wykorzystanie elektronicznego kontaktu z bankiem do przeprowadzania transakcji. Dotychczas w zdalnych kontaktach z instytucjami finansowymi dominowała informacja. Możliwości komunikacyjne są coraz większe. Ewolucja jakiej podlegają telefony, nowe możliwości komunikacyjne jakie daje „szerokie pasmo” pozwalają instytucjom finansowym na zwiększenie zakresu usług świadczonych zdalnie. Coraz popularniejsza staje się też bankowość mobilna i mobilne płatności. Te zagadnienia zapewne też zostaną zauważone w tym roku.
Niektóre banki (np. Raiffeisen Bank Polska) mają otwartą strategię informacyjną i to absolutnie nie przeszkadza im w podboju rynku, ani też w uczestniczeniu w konkursach i zbieraniu laurów. Jak mówił Mariusz Gliński, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej Raiffeisen Banku Polska, priorytetem dla banku jest utrzymanie pozycji lidera na rynku bankowości mobilnej i korzystanie z najnowszych rozwiązań. Jest to powiązane z obserwacją rynku telefonów komórkowych.
– Słuchamy głosu klientów, bo oni najlepiej wiedzą co im jest potrzebne – twierdzi dyrektor Gliński.
Już teraz informatyka decyduje o tym czy instytucja finansowa utrzyma się na rynku. Zależność jest dosyć prosta. Elastyczność systemu informatycznego decyduje o szybkości wprowadzenia na rynek kolejnej usługi. Albo się to zrobi przed konkurencją, albo… trzeba będzie ustąpić miejsca lepszym.
Bankowy lider informatyki w tym roku zostanie po raz pierwszy wyłoniony według nowych zasad. Nie wymagamy żadnych zgłoszeń, a kapituła konkursu dokona wyboru spośród wszystkich banków, które zgłosiły swój udział w konkursie w dowolnej kategorii. Uzasadnienie wyboru poznamy podczas Gali Technologicznej „Gazety Bankowej”. Na razie jednak trzeba skorzystać z internetowego adresu: www.konkursytechnologiczne.gb.pl i do 31 stycznia 2011 roku zgłosić swoje wdrożenie – może to zrobić zarówno użytkownik (u którego dokonano wdrożenia), prowadząca wdrożenie firma (jeżeli taka jest), albo producent wdrażanego systemu.
Hit Roku
Pamiętamy też o drugim technologicznym konkursie. Po raz czwarty firmy oferujące instytucjom finansowym swoje produkty, rozwiązania i usługi będą zabiegały o to, aby stały się one Hitem Roku dla instytucji finansowych. A jest o co walczyć, bo stawką jest nie tylko tytuł, ale również rekomendacja. Termin zgłaszania ofert w konkursie „Hit Roku 2011” mija również 31 stycznia 2011 roku i można to zrobić wyłącznie elektronicznie pod adresem www.konkursytechnologiczne.gb.pl.
Regulaminy obu konkursów są dostępne na stronie zgłoszeniowej pod podanym adresem. Na stronę konkursów można przejść też bezpośrednio z Portalu Finansowego „Gazety Bankowej” (www.gb.pl).