Zdaniem ekspertów nową ulgą mieszkaniową powinna być objęta spłata wszystkich kredytów lub pożyczek mieszkaniowych, pod warunkiem że zostały one zaciągnięte przed osiągnięciem przychodu ze sprzedaży nieruchomości, przy której podatnik korzysta z ulgi mieszkaniowej.
Każdy kredyt z odliczeniem
Zwolnienie od opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości od 1 stycznia 2009 r. będzie dotyczyć m.in. tej kwoty przychodów, która zostanie przeznaczona na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika na cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu. Według Ewy Opalińskiej, doradcy podatkowego w kancelarii Gide Loyrette Nouel, gdyby ustawodawca chciał zawęzić ramy czasowe dotyczące wskazania daty zaciągnięcia kredytu (pożyczki), to umieściłby odpowiednie przepisy w ustawie zmieniającej ustawę o PIT. Tymczasem ustawa ta nie precyzuje, jak należy liczyć ten termin. Nie zawiera również przepisów przejściowych regulujących tę materię.
– W związku z tym należy przyjąć, że ulga dotyczy każdego kredytu (pożyczki) zaciągniętego zarówno od 1 stycznia 2009 r., jak i przed tą datą. Zgodnie z protokołami do posiedzeń komisji obradującej nad zmianami do PIT, intencją tej zmiany było rozszerzenie możliwości korzystania ze zwolnienia poprzez objęcie również wydatków związanych ze spłatą kredytów lub pożyczek oraz odsetek od tych kredytów czy pożyczek zaciągniętych na inną niż zbywana nieruchomość mieszkalną – tłumaczy Ewa Opalińska.
Dodaje, że ograniczenie zastosowania ulgi tylko do zobowiązań zaciągniętych od 1 stycznia 2009 r. będzie nieuzasadnione z uwagi na literalne brzmienie przepisów wprowadzających zmiany, jak również z uwagi na cel wprowadzanych zmian.
Czy nowa ulga mieszkaniowa nie dotyczy przychodów, jakie uzyskamy ze zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. ? Jaki jest najistotniejszy warunek nowej ulgi mieszkaniowej zawarty nie w ustawie o PIT, ale w ustawie ją zmieniającej ? Czy kwestia daty zaciągnięcia kredytu, w nowej odsłonie ulgi mieszkaniowej, może być przedmiotem rozbieżnych interpretacji ze strony organów podatkowych ?
Więcej: Gazeta Prawna 8.12.2008 (239) – str.4
Ewa Matyszewska