1 grudnia br. rusza „Bezpieczna Flota PZU”, program edukacyjny dla kierowców flotowych, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg oraz obniżenie kosztów utrzymania floty samochodowej. W szkoleniach weźmie udział ok. 3900 kierowców flotowych. Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Motorowym oraz magazynem „Fleet”.
Głównym celem programu „Bezpieczna Flota PZU” jest podnoszenie świadomości pracowników firm w zakresie bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem flot samochodowych. Chodzi przede wszystkim o utrwalenie znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, nabycie umiejętności działania w sytuacjach kryzysowych oraz pomoc w organizacji zarządzania flotami. Adresatami programu są osoby pracownicy i kadra kierownicza, wykorzystujący samochody firmowe, kierowcy przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych oraz służb specjalistycznych (np. Policja, Straż Pożarna). Do udziału w pierwszej edycji zaproszono ok. 250 flot, a przeszkolonych zostanie ok. 3900 osób. Dla porównania w podobnych szkoleniach organizowanych przez PZU od 2006 r. uczestniczyło blisko 2000 kierowców flotowych.
PZU nie tylko ubezpiecza floty samochodowe, ale również dba o bezpieczeństwo ich kierowców – mówi Aneta Zawistowska, Dyrektor ds. Underwritingu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Biurze Sprzedaży Korporacyjnej PZU. – Jedną z potencjalnych korzyści udziału w programie „Bezpieczna Flota PZU” jest poprawa znajomości zasad bezpiecznej jazdy. Dla firm ma to ogromne znaczenie z uwagi na konieczność zachowania ciągłości działalności, a co za tym idzie – płynności finansowej. Odnotowujemy dużą liczbę szkód w ubezpieczeniach klientów flotowych, szczególnie dotyczy to firm transportowych i spedycyjnych. Ten niekorzystny trend znajduje odbicie w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych dla flot, które są kalkulowane na poziomie adekwatnym do wielkości i częstotliwości szkód. Z obserwacji prowadzonych od momentu uruchomienia programu wynika, że w dłuższej perspektywie firmy inwestujące w szkolenia swoich kierowców odnotowują mniej kolizji i wypadków na drogach.
Udział kierowców w szkoleniach „Bezpieczna Flota PZU” pozwala nie tylko na poznanie mocnych i słabych stron floty każdego przedsiębiorstwa, ale również umożliwia podjęcie działań podnoszących poziom bezpieczeństwa. Polskie Stowarzyszenie Motorowe – partner programu odpowiedzialny za praktyczną część szkoleń – przeprowadza badania potrzeb szkoleniowych dla każdej floty. Jego celem jest określenie poziomu bezpieczeństwa floty badanej firmy oraz rekomendacja działań edukacyjno-szkoleniowych dla tych obszarów, które w danej flocie wymagają usprawnienia. Ich realizacja jest możliwa właśnie dzięki udziałowi w programie „Bezpieczna Flota PZU”.
– Polskie Stowarzyszenie Motorowe z wielką satysfakcją rozpoczyna realizację programu „Bezpieczna Flota PZU” – mówi Mariusz Stuszewski, Wiceprezes Zarządu PSM. – Jest to pierwszy ogólnopolski kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa drogowego poprzez podniesienie standardów bezpieczeństwa w kilkuset firmach flotowych. Jego innowacyjność polega na wielostopniowym działaniu. Począwszy od określenia poziomu bezpieczeństwa w każdej firmie, poprzez wskazanie jednego z czterech modeli działań szkoleniowych i w efekcie wskazania procedur mających na celu długofalowe czuwanie nad ograniczeniem liczby kolizji i wypadków drogowych.
Szkolenia kierowców będą dopasowane do indywidualnych potrzeb flot klientów. W zależności od określonych przez ekspertów PZU potrzeb szkoleniowych, PZU sfinansuje specjalistyczne narzędzia edukacyjne, takie jak doskonalenie techniki jazdy, e-learning oraz przewodniki dla kierowców.
Szkolenia teoretyczne dla wszystkich kierowców objętych programem „Bezpieczna Flota PZU” zostaną przeprowadzone on-line przy użyciu platformy e-learningowej. Zaletą tej formy szkolenia jest jej wysoka efektywność ze względu na indywidualny tryb nauki i ciekawy sposób zapoznawania uczestnika z materiałem merytorycznym, dostęp do materiałów szkolenia w dogodnym dla uczestnika czasie i miejscu pobytu, swobodne kształtowanie długości sesji lekcyjnej, możliwość wielokrotnych powtórek materiału oraz zastosowanie polekcyjnych testów wiedzy i egzaminu końcowego. Skuteczności kursu e-learningowego sprzyja również skupienie towarzyszące uczestnikowi szkolenia podczas indywidualnej pracy z komputerem. Zajęcia praktyczne odbywać się będą na profesjonalnie przygotowanym autodromie. Kursanci będą mogli ćwiczyć m.in. hamowanie przy różnych prędkościach i w warunkach obniżonej przyczepności, jazdę w trudnych warunkach pogodowych czy ćwiczenie podsterowności i nadsterowności samochodu. Atrakcją szkoleń będzie możliwość skorzystania z symulatora dachowania, przy pomocy którego można w bezpiecznych warunkach przeżyć symulację wypadku.
Patronem medialnym programu „Bezpieczna Flota PZU” jest magazyn „Fleet”.
– Od zawsze, jeszcze przy okazji poprzednich projektów współtworzonych wspólnie z PSM-em i PZU, byliśmy zaangażowani w działania związane z poprawą bezpieczeństwa kierowców firmowych. Dlatego z ogromną satysfakcją przyjęliśmy zaproszenie do udziału w tak dużym projekcie, jakim jest Bezpieczna Flota PZU. Wierzymy, że działanie tak poważnych i doświadczonych organizatorów, jakimi są PZU i PSM, przy współudziale magazynu Fleet, podniesie świadomość konieczności szkoleń, a jednocześnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa wśród kierowców firmowych – powiedziała Małgorzata Mikołajczyk, Prezes Zarządu Fleet Meetings, wydawcy „Fleet”.
Źródło: PZU