Znamy już najnowszą ofertę obligacji detalicznych przewidzianą na sierpień bieżącego roku. Ministerstwo Finansów podtrzymało dotychczasowe oprocentowanie większości detalicznych papierów skarbowych – wzrosło natomiast oprocentowanie obligacji trzyletnich z 4,28 proc. do 4,54 proc.
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, inwestorzy indywidualni będą mogli wybrać pomiędzy czterema rodzajami obligacji detalicznych, różniących się między sobą oprocentowaniem i terminem wykupu.
Emitent zdecydował się podtrzymać dotychczasowe oprocentowanie obligacji detalicznych. W sierpniu 2011 r. inwestorzy indywidualni, którzy zdecydują się nabyć obligacje, mogą być pewni oprocentowania wahającego się między 4,50. a 5,75 proc. – w zależności od rodzaju wybranego papieru wartościowego.
Najpopularniejsze obligacje dwuletnie, o stałym oprocentowaniu i terminie wykupu wyznaczonym na sierpień 2013 r., przyniosą 4,50 proc. zysku rocznie. Z kolei obligacje czteroletnie w pierwszym roku odsetkowym przyniosą 5 proc. zysku, natomiast w następnych latach oprocentowanie może być większe gdyż zwiększy się marża odsetkowa dodawana do aktualnego wskaźnika inflacji. W pierwszym roku odsetkowym wynosi ona 0,8 p. proc. natomiast w następnych latach 2,5 p. proc.
Podobnie naliczane jest oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich. Jednak w tym przypadku zyski są jeszcze większe, gdyż w pierwszym roku odsetkowym oprocentowanie wynosi 5,75 proc., a w następnych latach może być zwiększone poprzez dodanie marży odsetkowej wynoszącej 3 p. proc. do aktualnego i obliczanego co roku wskaźnika inflacji. Dzięki tym rozwiązaniom obligacje czteroletnie i dziesięcioletnie zawsze zapewniają zysk ponad inflację. W przypadku inwestowania w „dziesięciolatki” za pomocą IKE Obligacje, inwestorzy mają dodatkowo możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych.
Sierpień jest również pierwszym miesiącem emisji rynkowych obligacji trzyletnich, które jako jedyne detaliczne papiery skarbowe, emitowane są w trzymiesięcznych przedziałach czasowych (w lutym, maju, sierpniu i listopadzie). W odróżnieniu od pozostałych typów obligacji detalicznych, wypłata odsetek w przypadku trzylatek następuje co pół roku. Również jako jedyne detaliczne papiery dłużne Skarbu Państwa notowane są one na Giełdzie Papierów Wartościowych i na rynku BondSpot.
– Oferta obligacji detalicznych Skarbu Państwa powinna usatysfakcjonować wszystkich inwestorów indywidualnych, którzy zainteresowani są bezpieczeństwem swoich oszczędności i gwarancją zysków – mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora w Departamencie Długu Publicznego. – Propozycja emitenta obligacji otwiera szeroki wachlarz wyboru pomiędzy czasem inwestycji, jej formą oraz oprocentowaniem – tłumaczy Anna Suszyńska.
Źródło: Ministerstwo Finansów