Przedstawiciele branży pożyczkowej alarmują, że wydłużenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego do końca przyszłego roku doprowadzi do likwidacji sektora pożyczek pozabankowych. Branża zwróciła się do premiera z apelem o dialog i konsultacje. Ich zdaniem tryb procedowania ustawy i tempo prac są nieuzasadnione.
W piątek organizacje zrzeszające instytucje pożyczkowe wystosowały apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowę i konsultacje w sprawie projektu ustawy wydłużającej okres obowiązywania obniżonego limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego do 31 grudnia 2021 roku, który w środę wpłynął do Sejmu.
Zdaniem przedstawicieli branży przedłużenie limitu o niemal 10 miesięcy zagraża dalszemu funkcjonowaniu sektora pożyczek pozabankowych. Jak wskazują, branża stwarza miejsca pracy dla ponad 30 tys. osób i zapobiega wykluczeniu finansowemu ponad 2 mln Polaków.
W piśmie podkreślono, że branża jest zdziwiona trybem procedowania projektu, bez konsultacji z uczestnikami rynku, mimo wcześniejszych zapewnień ze strony rządu o dialogu przy kolejnych regulacjach. Organizacje wspominają, że to już kolejna regulacja o fundamentalnym znaczeniu dla branży, która nie uwzględnia stanowiska sektora i jest wprowadzona bez dogłębnej oceny skutków regulacji.
Branża jest też zaskoczona tempem prac, gdyż aktualne przepisy obowiązują do 8 marca 2021 r., a więc jest jeszcze czas na przeprowadzenie konsultacji z branżą i wysłuchanie ich stanowiska. Jak czytamy w treści pisma, branża apeluje o dialog i zaangażowanie w proces legislacyjny by wypracować kompromis, który zapewni ochronę konsumenta i umożliwi dalsze istnienie sektora pożyczek pozabankowych.
Treść apelu: link
Źródło: FRRF