Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) prognozuje, że przepływ kapitału prywatnego netto rynków wschodzących Europy osiągnie w tym roku wartość nawet 300 mld dolarów, w ubiegłym roku wyniósł 148 mld. O tym między innymi rozmawiają prezesi banków z Europy Środkowo-Wschodniej na dorocznym spotkaniu IIF, którego gospodarzem jest Commerzbank i BRE Bank.
Konferencja odbywa się w okresie wzrostu gospodarczego odnotowanego w przeważającej części krajów regionu, gdzie według najnowszych danych warunki udzielania kredytów są coraz korzystniejsze.
Instytut Finansów Międzynarodowych jest czołowym międzynarodowym stowarzyszeniem instytucji świadczących usługi finansowe. Zrzesza ponad 430 podmiotów w ponad 70 krajach. – Jesteśmy zachwyceni tym, że możemy być gospodarzami tak ważnego spotkania. Będzie w nim uczestniczyło ponad 80 przedstawicieli wyższej kadry kierowniczej z wiodących banków oraz przedstawiciele wyższej kadry finansowej. Omówimy kluczowe wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć firmy w szerszej perspektywie rozwoju finansowego i ekonomicznego w Europie i na świecie – powiedział Andre Carls, Prezes Holdingu na Europę Centralną i Wschodnią Commerzbanku.
– Współpraca z Instytutem Finansów Międzynarodowych przy organizowaniu konferencji to prawdziwa przyjemność, tym bardziej, że odbywa się ona w idealnym momencie. Wiele krajów w Europie Środkowo-Wschodniej uporało się już z międzynarodowym kryzysem finansowym i ponownie wchodzi na drogę umiarkowanego, a w niektórych przypadkach dynamicznego wzrostu – zaznacza Cezary Stypułkowski, prezes BRE Banku – Przed światową gospodarką stoją jednak nadal istotne wyzwania. Fakt, że mamy tak wielu wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy, którzy uczestniczą w naszych dyskusjach, to wielkie szczęście – dodaje
Konferencję otworzył polski Minister Finansów Jan Rostowski. Wśród głównych prelegentów znalazł się Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego oraz Jan Krzysztof Bielecki oraz Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Wśród ekspertów znaleźli się: György Surányi, szef pionu ds. Europy Środkowej i Wschodniej, włoskiej instytucji bankowej Intesa Sanpaolo Group, były prezes Narodowego Banku Węgier, Eric Berglof, Główny Ekonomista oraz Specjalny Doradca Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Katedry Studiów Porównawczych w Szkole Głównej Handlowej.
Charles Dallara, dyrektor zarządzający Instytutu Finansów Międzynarodowych, powiedział: – Jesteśmy bardzo wdzięczni Commerzbankowi oraz BRE Bankowi za to przewodnictwo. Gospodarka Polski jak również krajowe banki udowodniły, że są odporne na międzynarodowy kryzys finansowy. Ostatnio polski rząd podjął w porę działania łagodzące rosnącą presja inflacyjną. Gdy przyjrzymy się rynkom wschodzącym Europy, łatwo dostrzec, że w 2009 r., po prawie 6 proc. spadku PKB, ten region szybko się zregenerował, osiągając w ubiegłym roku wzrost PKB o 4,5proc. oraz, jak przewidujemy, o kolejne 4 proc. w tym roku.
Hung Tran, zastępca dyrektora zarządzającego Instytutu Finansów Międzynarodowych stwierdził: – Pozytywna perspektywa wzrostu tego regionu jest uzupełnieniem bardzo solidnych fundamentów w wielu jego krajach. Chodzi o niski deficyt budżetowy oraz wskaźnik długu publicznego do PKB. Te aspekty przyczyniają się do niezmiennej odporności na wpływ potencjalnej niewypłacalności innych krajów”.
Źródło: BRE Bank