Pierwszym krokiem będzie stworzenie wirtualnej organizacji skupiającej jednostki ds. zakupów działające w Monachium, Warszawie oraz Wiedniu. W przyszłości jednostki te podejmą współpracę na rzecz osiągnięcia korzyści kosztowych. Kolejnym krokiem będzie dołączenie do organizacji innych spółek Grupy, począwszy od drugiej połowy 2004 roku.
Kompetentne i odpowiednio wykwalifikowane centra w Monachium, Warszawie i Wiedniu będą w przyszłości zarządzać zakupami dla koncernu na skalę europejską. Odpowiedzialność za zakupy na szczeblu krajowym w Niemczech, Austrii i Polsce pozostanie niezmieniona. Całościowe zarządzanie w ramach Grupy powierzone zostanie Franzowi Herrleinowi, pełniącemu funkcję dyrektora ds. zakupów (Chief Procurement Officer).
Dzięki centralizacji funkcji zakupów, poszczególne jednostki ds. zakupów Grupy HVB będą miały możliwość zawierania globalnych umów na dostawy. Jednolite i uniwersalne warunki umów, jak również ogólnokrajowe zarządzanie procesem realizacji dostaw, stanowią część podjętej prze Grupę inicjatywy.
Synergia w zakresie zaopatrzenia osiągnięta zostanie dzięki podjęciu następujących kroków:
– powiązaniu wolumenów zakupów, dzięki czemu pojawi się możliwość wynegocjowania korzystniejszych cen, ze względu na większą liczbę zamawianych towarów,
– standaryzacji takich produktów, jak notebooki czy monitory, która zredukuje liczbę nabywanych towarów,
– stworzeniu sieciowej internetowej platformy dystrybucyjnej, co przyniesie oszczędności w procesie realizacji zakupów,
– współpracy jedenastu obecnie istniejących wyspecjalizowanych grup działających w poszczególnych sektorach dystrybucyjnych, co zapewni wdrożenie w całym koncernie najefektywniejszych działań i procedur.
Poczynienie dalszych oszczędności i wykorzystanie potencjału płynącego z synergii będzie możliwe dzięki podjęciu działań w zakresie outsourcingu prostych materiałów i sprzętu. Procedura ta została już wdrożona na terenie Niemiec oraz Austrii i jest obecnie testowana przez koncern.