Podawane w tym tygodniu dane o stanie polskiej gospodarki w marcu nie rozpieszczają. Wzrost płac był słabszy niż inflacja, zatrzymał się wzrost tempa poprawy w zakresie zatrudnienia, a wczoraj dowiedzieliśmy się, że zwyżka produkcji przemysłowej była najniższa od jesieni 2009 r.
Potwierdzać się zatem zaczynają sygnały płynące ze wskaźników wyprzedzających koniunktury, które sugerowały już wcześniej obniżenie się dynamiki ożywienia koniunktury w naszym kraju. Na uwagę natomiast zasługuje to, jak dobrze radzi sobie budownictwo. Wzrost w skali roku jeszcze bardziej przyspieszył i przekroczył 24%. Przyczyniła się do tego poprawa w budownictwie infrastrukturalnym oraz w budownictwie specjalistycznym. Wzrost w porównaniu z marcem 2010 r. przekroczył w ich przypadku 30%. Natomiast słabiej wypadła część związana ze wznoszeniem budynków. To nieco niepokoi w kontekście oczekiwań na przyspieszenie inwestycji w naszej gospodarce, z którym to procesem ten rodzaj budownictwa jest powiązany.
Dla rynków finansowych ostatnie doniesienia gospodarcze nie miały większego znaczenia. Najbardziej rzutują na postrzeganie segmentu małych spółek, których kondycja jest najmocniej uzależniona od kondycji naszej gospodarki. W tym kontekście nie dziwi powrót słabości indeksu sWIG80 względem największych firm. Po okresie od połowy grudnia 2010 r. do połowy lutego tego roku, kiedy sWIG80 był silniejszy od całego rynku, w ostatnich dwóch miesiącach wykazuje względem niego dużą słabość.
Home Broker zwraca uwagę:
Osłabienie koniunktury gospodarczej w naszym kraju to zła wiadomość przede wszystkim dla akcji mniejszych spółek
Rynek nieruchomości w dalszym ciągu pozostaje w stagnacji na bardzo niskim poziomie
Rynki nieruchomości
Po tym, jak kwietniowy indeks zaufania firm budowlanych w USA spadł do 16 pkt, a wskaźnik oczekiwań dotyczący sprzedaży mieszkań w najbliższych 6 miesiącach poszedł w dół do 23 pkt, podane wczoraj dane o liczbie rozpoczętych budów domów w marcu zostały przyjęte z ulgą. Rozpoczęto w minionym miesiącu 549 tys. budów (licząc w skali roku), co oznaczało poprawę o ponad 7% w porównaniu z lutym. Wynik był lepszy od zapowiadanego przez ekonomistów. Trudno jednak popadać w optymizm. Lutowy wynik był najsłabszy od 2 lat. W marcu wzrost liczby rozpoczętych budów domów jednorodzinnych wyniósł 7,7% (422 tys.), a w przypadku wielorodzinnych było to 5,8% (127 tys.).
Bardziej pozytywną wymowę miał wzrost liczby pozwoleń na budowę, co jest traktowane jako zapowiedź przyszłych tendencji na rynku mieszkaniowym. W marcu nastąpiła w tym względzie zwyżka o 11%, do 594 tys. Dziś poznamy informacje o marcowej sprzedaży domów na rynku wtórnym i ich cenach, co jeszcze przybliży obraz rynku nieruchomości w USA w minionym miesiącu.
Zespół Analiz
Home Broker
Źródło: Home Broker