Pracownicy jednostek sfery budżetowej mają prawo do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”. Jednak, aby ją zdobyć, pracownik musi przepracować minimum 6 miesięcy.
Do tego okresu nie zalicza się czasu, w którym pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał zasiłek chorobowy – potwierdza to stanowisko Sądu Najwyższego. Wszystko rozchodzi się bowiem o pojęcie „okresu przepracowanego”, które nie jest tożsame ze „stażem pracy”. W związku z tym okres przebywania na zwolnieniu nie może być wliczony do 6-miesięcznego, minimalnego przedziału czasowego, jaki jest wymagany przy nabyciu prawa do „trzynastki”.
SN zauważa bowiem, że „staż pracy” może być różnie definiowany zarówno w przepisach powszechnych, jak i zakładowych. Co za tym idzie różne okresy zatrudnienia mogą być z niego wyłączone, jak i do niego wliczane. Poza tym „trzynastka” to nie jest zwykłe wynagrodzenie za pracę i powinno być raczej traktowane jako forma premiowania pracownika.
Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym wymienia ponadto sytuacje, w których pracownikowi nie będzie przysługiwało to świadczenie, m.in. nieusprawiedliwiona nieobecność, nałożona kara dyscyplinarna, przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwym. W dodatku pracownik musi przepracować minimum rok u danego pracodawcy – to właśnie sprawia, ze dodatkowe wynagrodzenie roczne nie można traktować jako wynagrodzenia za prac w rozumieniu art. 80 Kodeksu pracy.
Tak jak już było wspominane, przy „trzynastce” wymagane jest przepracowanie co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zalicza się urlopy: wychowawczy, zdrowotny i naukowy. Z kolei nie można do niego wliczyć czasu, kiedy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, czy też na urlopie macierzyńskim oraz innych niepłatnych okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyn innych niż wyżej wymienione.
Podstawa prawna:
– uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2011 roku (sygn. akt III PZP 3/11)
– Ustawa z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.)
Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]
Źródło: Bankier.pl