Wprowadziliśmy bardzo atrakcyjne kursy walut dla naszych klientów. Codziennie sprawdzamy jak zachowują się nasi konkurenci i ustawiamy kursy walut, tak by nasi klienci nie musieli szukać poza bankami, ale bezpiecznie korzystali, płacili i inwestowali pieniądze przez bank – mówi w rozmowie z PRNews.pl Piotr Bułkowski, Dyrektor Biura Transakcji Skarbowych Citi Handlowy.
Wojciech Boczoń, Bankier.pl: Na czym polega walutowy ekosystem? Czy faktycznie klienci tak często inwestują w waluty?
Piotr Bułkowski, Dyrektor Biura Transakcji Skarbowych Citi Handlowy: Stworzyliśmy taki ekosystem w odpowiedzi właśnie na potrzeby naszych klientów. A ci spłacają kredyty walutowe, często podróżują po świecie, bywa że wyjeżdżają tam nie tylko w celach turystycznych, ale i zawodowo. Są i tacy, których z krajami zagranicznymi łączy np. edukacja dzieci. Coraz więcej zatem interesów życiowych naszych klientów dzielonych jest pomiędzy Polską i innym krajem. Obserwowaliśmy też aktywności naszych klientów jeśli chodzi o waluty.
Okazuje się, że klient Citigold utrzymuje średnio ok 30 proc. swoich środków w obcej walucie. To już istotny udział i dlatego stworzyliśmy cały system rozwiązań dla wygodnego zarządzania tą walutą. Od takich znanych już propozycji jak możliwość szybkiego i bezpłatnego przepięcia swojej karty debetowej do konta walutowego, by płacić bez kosztów przewalutowania po właśnie inwestycje w walucie czy też możliwość transferowania pieniędzy online pomiędzy rachunkami Citi na całym świecie. Tu klienci najczęściej korzystają z możliwości przesyłania pieniędzy w ten sposób do Stanów Zjednoczonych. Zaczęliśmy od kursów aktualizowanych online. To duża rzecz dla zainteresowanych codziennym obrotem walut, bo mogą na bieżąco śledzić zmiany na rynku walutowym.
Wprowadziliśmy też inwestycje dwuwalutowe. W naszych oddziałach Citigold do dyspozycji są z kolei dealerzy walutowi – po to właśnie, by klientom pokazać nasze rozwiązania walutowe, ale też zaproponować możliwość inwestowania nie tylko w złotówkach. Dzisiaj nasz klient Citigold ma zatem do swojej dyspozycji nie tylko doradcę, w tym profesjonalne doradztwo inwestycyjne, ale właśnie takiego specjalistę do spraw rynków walutowych. I muszę przyznać, że aktywnie z tego korzysta.
Mówicie Państwo, że atrakcyjnymi kursami walut „ rzucacie rękawicę” całemu sektorowi bankowemu. Na czym miałoby to polegać?
Sprawa jest prosta. Wprowadziliśmy bardzo atrakcyjne kursy walut dla naszych klientów. Codziennie sprawdzamy jak zachowują się nasi konkurenci i ustawiamy kursy walut, tak by nasi klienci nie musieli szukać poza bankami, ale bezpiecznie korzystali, płacili i inwestowali pieniądze przez bank. To duża rewolucja na rynku kursów walut.
Czy możecie zagwarantować klientom, że tak dobre kursy nie są tylko chwilową promocją?
To nasza długofalowa strategia. Jesteśmy bankiem, który na rynku walut od lat jest jednym z najważniejszych graczy. Klienci zamożni są dla nas priorytetowi. Długo budowaliśmy nasz ekosystem walutowy, konsekwentnie identyfikując potrzeby naszych klientów i znajdując najlepsze rozwiązania. Atrakcyjne kursy walut to rodzaj kropki nad i, jaki dobitnie postawiliśmy teraz.
Czy żeby skorzystać z usługi trzeba mieć konto?
Tak, trzeba mieć konto Citigold lub Citigold Select. To samo konto, z którego korzysta się na co dzień. Nie trzeba otwierać oddzielnych profili. Wszystko realizowane jest w banku. Żeby kupić walutę, nie trzeba mieć nawet konta walutowego, środki mogą zostać przelane na wskazany rachunek.
Ile zapłacę za przelew na konto kredytu w innym banku (np. CHF) ?
Klienci zamożni posiadający konto Citigold lub Citigold Select w Citi Handlowy nie płacą za przelewy w walucie, w tym w CHF. I to kolejny element naszego ekosystemu.
Czy bank planuje rachunki oszczędnościowe w walutach z porządnym oprocentowaniem dla tych, którzy chcą zaparkować walutę?
To co oferujemy naszym klientom chcącym pomnażać majątek w walutach to raczej rozbudowana paleta produktów inwestycyjnych – inwestycje dwuwalutowe, obligacje korporacyjne i rządowe czy fundusze inwestycyjne denominowane w obcych walutach, takich jak USD, EUR, CHF czy GBP.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Wojciech Boczoń.