Nowe karty są rozwinięciem oferty BZWBK. Dotychczas bank dawał do dyspozycji klientom tylko jedną kartę walutową – kartę MasterCard walutową Euro. Karta wydawana jest do konta prowadzonego w euro i umożliwia wypłacanie gotówki z bankomatów oraz regulowanie płatności bezpośrednio w tej walucie. Konto walutowe posiadacza karty obciążane jest kwotą płatności w euro, co oznacza, że płaci on za towar lub usługę bez dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem płatności na złote, co miałby miejsce w przypadku wypłacenia gotówki lub uiszczenia płatności kartą do konta prowadzonego w złotych. Nowe karty BZWBK w funtach brytyjskich i dolarach amerykańskich działają na tej samej zasadzie – wydawane są do kont prowadzonych w tych walutach, a dokonane nimi transakcje są rozliczane na kontach bezpośrednio w funtach lub dolarach. Wszystkimi kartami walutowymi BZWBK można płacić za transakcje przeprowadzone w internecie, co jest szczególnie przydatne w przypadku dokonywania zakupów w zagranicznych sklepach lub nabywania tą drogą biletów lotniczych.
Prowadzenie walutowego Konta24 w BZWBK niezależnie od waluty jest bezpłatne, bezpłatne jest także wydanie karty walutowej, a przy otwieraniu rachunku bank nie wymaga wpłaty minimalnej. Płatności bezgotówkowe nie są obciążone żadną prowizją, a opłata pobierana jest tylko w przypadku pobierania gotówki z bankomatu. W zależności od rodzaju karty wynosi ona 1,5 Euro, 1 GBP lub 1,5 USD.
Od poniedziałku 26.03.2007 posiadacze wszystkich kart płatniczych BZWBK zarówno do kont prowadzonych w złotych, jak też w walutach obcych, nie płacą prowizji za wypłacanie gotówki z bankomatów Allied Irish Banks na terenie Republiki Irlandii. To łącznie ponad 900 urządzeń zlokalizowanych na terenie całego kraju. Allied Irish Banks, w skrócie AIB, jest jedną z dwóch największych irlandzkich grup bankowych i inwestorem strategicznym Banku Zachodniego WBK, w którym posiada 70,5% udziałów.
– To rozwiązanie wypracowaliśmy w porozumieniu z AIB z myślą o naszych rodakach, którzy przyjeżdżają do Irlandii czasowo do pracy lub w celach turystycznych. To do nich adresujemy przede wszystkim nasze walutowe Konto24. Otwarcie konta zagranicą bywa czasami kłopotliwe, a w przypadku krótkich pobytów nieopłacalne – stąd lepiej założyć je już w Polsce. Bezpłatne bankomaty tylko pomagają w podjęciu takiej decyzji – wyjaśnia Marcin Pawłowski, menedżer ds. kont osobistych w BZWBK.
Obecnie BZWBK prowadzi 225 tys. kont walutowych, w tym 135 tys. w euro. Od lutego 2006 r. do lutego br. w BZWBK nowe konta walutowe otworzyło 62 tys. osób. To wzrost o 30%.