Zgoda nadzoru jest potrzebna do tego, by włoski UniCredito mógł wykonywać prawa z 75 procent akcji BPH, co oznacza początek konsolidacji drugiego i trzeciego banku w Polsce. Kolejnym krokiem jest ogłoszenie przez Włochów wezwania na akcje BPH – podaje Reuters.
Impuls do całej tej operacji przyszedł zza granicy. UniCredito, największy akcjonariusz Pekao SA, przejmuje bowiem niemiecką grupę HVB, która jest właścicielem polskiego Banku BPH. Inwestorzy i łączące się banki czekają na zgodę KNB. Nadzór jednak chce mieć więcej informacji na temat strategii firmy, który ma powstać z połączenia BPH i Pekao SA, powiedział Kwaśniak.
„My zawsze prowadzimy postępowanie w taki sam sposób. (…) W każdym przypadku stoimy na stanowisku, by dany przypadek rozpatrywać równie wnikliwie jak każdy inny” – powiedział w wywiadzie dla Agencji Reuters Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego (GINB). „Standardowo procedura trwa dwa miesiące, pod warunkiem, że dokumentacje są pełni kompletne. W praktyce jest to od 2 do 5 miesięcy” – dodał. Szef nadzoru bankowego odmówił odpowiedzi na pytanie jak długo może potrwać procedura w tym przypadku. Powiedział jedynie, że UniCredito pierwsze dokumenty do KNB złożyło na początku sierpnia.
Szef GINB powiedział, że KNB podejmuje decyzję w oparciu o trzy przesłanki. Pierwsza to bezpieczeństwo i stabilny rozwój banku, druga to kwestia tego, czy środki przeznaczone na tę transakcję pochodzą ze żródeł udekumentowanych i nie są obciążone kredytem. Po trzecie zwraca uwagę na fakt, czy inwestor zagraniczny pochodzi z kraju, który daje możliwość wymiany informacji pomiędzy nadzorami. Kwaśniak nie powiedział, który z tych czynników będzie decydujący. Ważna jest strategia nowej firmy. „Wszystko to, co jest związane ze strategią funkcjonowania jest elementem postępowania. Pytamy o strategię. To jest element, który każdy z inwestorów nabywający znaczny pakiet przedstawia” – powiedział Kwaśniak. Wcześniej włoski bank podawał, że w zamian za akcje BPH oferuje po 33,13 swych nowych akcji lub równowartość około 123 euro w gotówce. Częścią tej transakcji jest także wprowadzenia istniejących i nowych papierów UniCredito na warszawską giełdę. Planowane przejęcie HVB przez UniCredito ma się zakończyć w pażdzierniku. Największe połączenie transgraniczne w europejskim sektorze bankowym warte jest około 20 miliardów euro.