Oryginalne formy, skomplikowane konstrukcje ze szkła, stali i betonu oraz efektowne elewacje – propozycje światowej sławy architektów, projektujących budynki użyteczności publicznej, zdecydowanie wychodzą poza standardowe wyobrażenia o przestrzeni industrialnej. Najnowsze trendy powoli wkraczają również na ulice polskich miast.
Biurowce i centra handlowe tworzą starannie zaprojektowane kompleksy, nie tylko zapewniające komfort swoim użytkownikom, ale również wzbogacające wielkomiejską przestrzeń.
Monotonny i smutny pejzaż polskich miast coraz częściej ożywiają nowoczesne, przeszklone wieżowce i designerskie galerie handlowe, które zastępują szare budynki przypominające pudełka od zapałek. Dotychczas przy projektowaniu obiektów użyteczności publicznej szczególną wagę przykładało się do ich funkcji użytkowych, kwestie estetyczne schodziły natomiast na dalszy plan. Dziś wygląd budowli staje się równie istotny co rola, którą ma ona spełniać. Statyczna i jednostajna architektura budynków komercyjnych powoli odchodzi więc do lamusa. Inwestuje się w oryginale budynki, które podnoszą prestiż miast, a czasami wręcz stają się ich ikonami. Dba się o każdy szczegół aranżacji, również o perfekcyjne zagospodarowanie otoczenia.
Architektura według światowych projektantów
Współczesne budowle zachwycają nowatorskimi pomysłami, wyjątkowym kształtem, a przy tym niezwykłą funkcjonalnością. Wyznacznikiem nowoczesności jest bowiem łączenie ekskluzywnego wyglądu z praktycznymi rozwiązaniami. Doskonałym tego przykładem jest londyński wieżowiec 30 St Mary Axe, położony w finansowej dzielnicy Londynu, który stanowi kwintesencję nowoczesnego stylu w architekturze użytkowej. Budynek zaprojektowany przez Normana Fostera, choć istnieje dopiero kilkanaście lat, stał się wizytówką angielskiej stolicy obok Big Bena, pałacu Buckingham czy Tower of London. Ten 180 metrowy kolos, kształtem przypominający pocisk, nazywany przez niektórych korniszonem, zachwyca niebanalnym pomysłem, ergonomiczną formą, stonowanymi barwami oraz ekologicznym charakterem. Podobnie, jak chociażby słynny „kwiat” – siedziba firmy Novartis w Bazylei czy eko-biurowiec Morphosis w San Francisco. Obiekty te pomyślane są tak, by były nie tylko miejscem pracy, ale równocześnie rozrywki i wypoczynku, dlatego w ich wnętrzach lokuje się bary, kawiarnie, restauracje, sale fitness, a otoczenie wypełnia perfekcyjnie skomponowanymi dziedzińcami, placami i skwerami. Również centra handlowe przestały być jedynie siecią sklepów, a zmieniły się w kompleksowe miejsca spędzania wolnego czasu. Chcąc sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników, inwestorzy tworzą piękne i komfortowe projekty architektoniczne. Podążając za zagranicznymi wzorcami, w Polsce powstają takie obiekty jak Złote Tarasy w Warszawie czy Stary Browar w Poznaniu.
Ważny aktor drugiego planu
Olbrzymią rolę w aranżacji przestrzeni publicznej odgrywa nawierzchnia, która powinna być nie tylko wygodna, ale również współgrać ze stylem budynków, wydobywać ich niepowtarzalną formę i spajać z innymi elementami architektonicznymi. Doskonale sprawdza się tu kostka brukowa stwarzająca olbrzymie możliwości swobodnego kształtowania otoczenia. Zalety tego materiału znane są nie od dziś – jest on bardzo wytrzymały, w razie zniszczenia możliwa jest wymiana pojedynczych elementów, a do tego bogactwo wzorów, struktur i barw otwiera szerokie spektrum możliwości kompozycyjnych. Nawierzchnia wokół nowoczesnych budynków powinna współgrać z ich chłodnym klimatem, bądź też finezyjnie go przełamywać. Linie Polbruk Beganit lub Polbruk Avanti w szarym lub grafitowym kolorze znakomicie wzmocnią monumentalny charakter budowli. Prosta linia kostki wyeksponuje designerskie kształty biurowca lub galerii, a skojarzenie z granitem podkreśli jego prestiż. Z kolei kolekcja Polbruk Plaza nawiązuje fakturą do struktury piaskowca, dzięki czemu ociepli nieco zimną kolorystykę nowoczesnych obiektów. Większy rozmiar płyt umożliwia również łatwe i sprawne układanie na dużej przestrzeni. Takie walory mają również kostki z serii Polbruk Ideo, czy Polbruk City. Dodatkowo, ich gładka powierzchnia i proste kształty idealnie wpisują się w minimalistyczne aranżacje. Szeroki wybór rozmiarów oraz kolorów umożliwia stworzenie zarówno jednolitej, jak i bardziej fantazyjnej kompozycji.
Architektura polskich miast zmienia się z roku na rok. Obiekty użyteczności publicznej, budowane według światowych wzorców, stają się wręcz nowoczesnymi dziełami sztuki. Dopełnieniem designerskich budowli jest perfekcyjna aranżacja przestrzeni, harmonijnie współgrająca z charakterem zabudowy.
Źródło: