Po trzech latach renowacji, 155-metrowe wieże Twin Towers we Frankfurcie, będące siedzibą główną Grupy Deutsche Bank, zostały oficjalnie otwarte. Równocześnie budynek otrzymał najwyższe możliwe certyfikaty ekologiczne – LEED Platinum oraz DGNB Gold.
Dwie wieże Deutsche Bank, tzw. Twin Towers, które od ponad ćwierćwiecza są wizytówką Frankfurtu n/M oraz symbolem Niemiec jako centrum finansowego, po 3 latach renowacji, zostały ponownie otwarte 24 lutego 2011r. W budynkach zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku, które pozwoliły np. na obniżenie zużycia energii o połowę, wody o 70%, a emisji dwutlenku węgla o 90%. Dzięki temu nowe wieże – zwane „Green Towers” – stały się jednymi z najbardziej ekologicznych wielopiętrowych budynków na świecie. Sztandarowa inwestycja Banku spełniła bowiem wymogi konieczne do uzyskania Platynowego, a więc najwyższego ekologicznego certyfikatu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) przyznawanego przez amerykańską organizację the US Green Building Council. Wieże uzyskały również Niemiecki Certyfikat Budownictwa Zrównoważonego – DGNB Gold (Deutsches Gütesiegel Nachhaltiges Baue).
W Polsce, jak dotąd żaden budynek nie uzyskał certyfikatu LEED na tak wysokim poziomie (certyfikat przyznawany jest w czterostopniowej skali: Standard, Silver, Gold i Platinum). Natomiast w marcu 2010r. został przyznany pierwszy w naszym kraju Certyfikat LEED w bardzo prestiżowej kategorii Gold. Otrzymał go „Zielony Oddział” (tzw. Green Branch) Deutsche Bank PBC, znajdujący się przy al. Jana Pawła II 19 w Warszawie. Obecnie kolejna placówka Deutsche Bank PBC w Warszawie jest na etapie certyfikacji.
Nowo otwarte wieże Deutsche Bank Twin Towers we Frankfurcie nie tylko spełniają wysokie standardy ekologiczne, stanowią również nowoczesne i innowacyjne środowisko pracy dla prawie 3 000 pracowników. W obu budynkach na 60 piętrach, Pracownicy, Klienci i Goście mogą podziwiać unikalną kolekcję sztuki współczesnej. Każde piętro poświęcone jest innemu twórcy. Prace młodych awangardowych artystów z Niemiec i Europy znajdują się w wieży A, natomiast wieża B zawiera dzieła z Azji i Pacyfiku, obu Ameryk oraz Bliskiego Wschodu i Afryki.
Deutsche Bank od 30 lat kolekcjonuje sztukę współczesną pod hasłem „Art works” – mówi Sabina Salamon, Rzecznik Prasowy Grupy Deutsche Bank w Polsce – Przesłaniem pomysłu było wprowadzenie sztuki do biur i sal obsługi Klienta, tak, aby z jednej strony wspierać i promować młodych artystów współczesnych, z drugiej zaś strony dać Klientom i Pracownikom Banku możliwość stałego obcowania ze sztuką. W ten sposób powstała największa na świecie, licząca ponad 50 000 prac, kolekcja dzieł sztuki zgromadzona przez jedną firmę.
Cała kolekcja Deutsche Bank znajdująca się w Twin Towers we Frankfurcie, włączając pomieszczenia ogólnodostępne, obejmuje 1 500 rysunków, kolaży i zdjęć wykonanych przez ponad 100 artystów z ponad 40 różnych krajów. Wśród prac można znaleźć dzieła polskiego malarza, rzeźbiarza i rysownika Jakuba Juliana Ziółkowskiego.
Otwarciu wież towarzyszy cykl wydarzeń pod tytułem „Ziemia. Dla Frankfurtu i świata” („Globe. For Frankfurt and the Word”), realizowanych przez artystów z całego świata od 3 marca do 15 kwietnia 2011 r.
Źródło: Deutsche Bank PBC