Podczas ostatniej sesji przed świętami indeksy na amerykańskiej giełdzie wzrastały. Ostatecznie indeks Dow Jones Industrial Average zakończył notowania 1,02 proc. nad kreską na poziomie 12294 pkt., S&P 500 wzrósł o 0,90 proc. do poziomu 1265,33 pkt., a technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 0,74 proc. do poziomu 2618,64 pkt.
Dla indeksu S&P 500 był to już trzeci wzrostowy tydzień z rzędu i dzięki temu cały rok również może zakończyć na plusie. Inwestorzy nabrali ochoty do zakupu akcji w reakcji na dobre dane z amerykańskiej gospodarki. Zamówienia na dobra trwałego użytku w listopadzie wzrosły o 3,8 proc. m/m, natomiast rynek spodziewał się prawie dwa razy niższego wzrostu- 2 proc.
Sprzedaż nowych domów w listopadzie również okazała się lepsza od prognozy i wzrosła o 1,6 proc. m/m do poziomu 315 tys. z 310 tys., podczas gdy konsensus rynkowy kształtował się na poziomie 312 tys. Tym samym liczba sprzedanych nowych domów znalazła się na najwyższym poziomie od siedmiu miesięcy. Kolejne już dobre dane zza oceanu mogą wskazywać, iż amerykańska gospodarka wychodzi na prostą. Inną ważną informacją było zatwierdzenie przez amerykański kongres przedłużenia o dwa miesiące ulgi w podatku od wynagrodzeń, która pierwotnie wygasała wraz z końcem roku. W piątek pojawiła się również informacja, iż agencja ratingowa S&P już w styczniu podejmie decyzje w sprawie ratingów 15 państw strefy euro, które agencja na początku grudnia wciągnęła na listę obserwacyjną z możliwością ich obniżenia. Dobre nastroje panowały również na europejskich giełdach. DAX wzrósł o 0,46 proc., CAC 40 o 0,99 proc., a FTSE 100 o 1,02 proc.
Wzrosty nie ominęły warszawskiego parkietu. Indeks WIG 20 zakończył notowania 0,95 proc. nad kreską. Również dzisiaj możemy zaobserwować wzrosty cen europejskich akcji w ślad za dobrymi, piątkowymi nastrojami na Wall Street. Natomiast zakończona nad ranem czasu polskiego sesja azjatycka przyniosła spadki. Tokijski Nikkei 225 zniżkował o 0,46 proc. do poziomu 8440,56 pkt., gdyż napotkał silny opór na przy 25- sesyjnej średniej kroczącej. Dzisiaj znów najważniejsze będą dane z USA. O godzinie 15:00 poznamy odczyt indeksu cen domów S&P/ Case- Shiller dla 20 metropolii za miesiąc październik. Prognoza zakłada spadek cen o 3,2 proc. r/r (we wrześniu ceny spadły o 3,6 proc.). Godzinę później poznamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board w grudniu. Konsensus rynkowy zakłada wzrost z 56 do 58,3 pkt.
Źródło: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.